Gazociąg Polska-Litwa oficjalnie otwarty, Duda pozuje przy zielonym przycisku. "Historyczne wydarzenie"

Interkonektor gazowy Polska-Litwa został w czwartek oficjalnie otwarty. Gazociąg o długości ponad 500 km ma uniezależnić Polskę i kraje tego regionu Europy od rosyjskich surowców. - Uruchomienie GIPL jest historycznym wydarzeniem - powiedział minister energii Litwy Dainius Kreivys.

- Wyprzedzając wcześniej zapowiadane terminy, uruchamiamy dziś przesył gazu polsko-litewskim interkonektorem. Polska uzyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - powiedział w czwartek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w komunikacie spółki Gaz-System. Dodał, że GIPL "ułatwia Europie zerwanie więzów zależności od niesolidnego i agresywnego dostawcy ze wschodu".

GIPL wzmocni niezależność energetyczną. "Ważne w kontekście obecnych wydarzeń geopolitycznych"

Obecny na uroczystym uruchomieniu gazociągu Polska-Litwa na terenie tłoczni Jauniunai na Litwie prezydent Andrzej Duda mówił, że nowe połączenie gazowe uniezależni nasz kraj i cały region Europy od rosyjskich surowców. - Dzisiaj ten gazociąg interkonektor pomiędzy Polską a Litwą jest faktem w momencie, w którym Rosja podjęła kolejną próbę gazowego szantażu - podkreślił Duda.

Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione - jest na czas. Dzieło, które nie naprawia. a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że ten interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację nam i innym krajom Unii Europejskiej

- dodał, cytowany przez portal zw.lt. Na zdjęciach z inauguracji polski prezydent pozuje, wciskając zielony przycisk, który - jak się wydaje - symbolizuje otwarcie gazociągu.

Z kolei minister energii Litwy Dainius Kreivys dodał, że uruchomienie GIPL jest "historycznym wydarzeniem dla całego sektora energetycznego w regionie". - Połączenie gazociągowe Litwa-Polska zapewni bezpieczeństwo dostaw gazu do krajów bałtyckich i wzmocni naszą niezależność energetyczną, co jest niezwykle ważne w kontekście obecnych wydarzeń geopolitycznych - tłumaczył.

Zobacz wideo Grozi nam recesja techniczna i stagflacja? Kotecki: Przyjdzie silne spowolnienie gospodarcze

Gaz-System rozmawia z rządem w sprawie przyspieszenia budowy pływającego terminala gazu skroplonego

Jak powiedział prezes Gaz-System Tomasz Stępień, prowadzone są rozmowy z rządem w sprawie przyspieszenia budowy pływającego terminala gazu skroplonego (FSRU) w okolicach Gdańska. - To jest stopniowalne, zależy, jak sobie zdefiniujemy przyspieszenie - mówił. Pierwotnie zakładano, że nowy terminal powstanie do końca 2027 roku.

- Przedstawiliśmy plan na koniec 2025 roku i jest też możliwość przyspieszenia tego bardziej, tylko jest szereg warunków, które musiałyby być spełnione, żeby do tego doszło - wyjaśnił. Prezes Gaz-System spodziewa się, że potrzebna będzie specustawa, aby inwestycja mogła zostać zrealizowana.

Pytany o przepustowość terminala, Tomasz Stępień odpowiedział, że "będzie taka, jak ostatecznie zdecydujemy, będzie decyzja nie tylko Polski, ale i regionu". Pierwotnie mówiono, że terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym ok. 6,1 mld metrów sześciennych paliwa gazowego rocznie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

GIPL ma wyeliminować tzw. wyspy energetyczne

Gazociąg GIPL o długości 508 km połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy, którymi zarządzają operatorzy GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid. Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2.4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m sześc. Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2.6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m sześc. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 roku.

Projekt GIPL miał na celu utworzenie dwukierunkowego gazociągu przesyłowego łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy celem wyeliminowania tzw. wysp energetycznych, czyli regionów dotychczas niezintegrowanych z rynkiem energetycznym UE, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia oraz Finlandia.

Budowa gazociągu jest inwestycją, która ma status "Projektu wspólnego zainteresowania" (PCI - Project of Common Interest) i jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentów "Łącząc Europę" (CEF - Connecting Europe Facility) oraz "Transeuropejska sieć energetyczna" (Trans European Networks - Energy - TEN-E).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: