Kursy walut. Złoty mocno w dół po decyzji RPP. Dolar wystrzelił jak z procy, euro też rośnie

Złoty mocno stracił w czwartek wobec dolara i euro. Te dwie zagraniczne waluty nagle podrożały o kilka groszy w ciągu dnia - to efekt decyzji podjętej przez RPP o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej zarządziła w czwartek na posiedzeniu podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Od piątku 6 maja referencyjna stopa NBP będzie wynosić 5,25 proc. To najwyższy poziom od grudnia 2008 r. Natomiast ekonomiści prognozowali podwyżkę stóp o 100 pb.

Złoty traci wobec dolara i euro. Zyskuje też frank szwajcarski [KURSY WALUT]

Po decyzji RPP złoty zaczął mocno tracić wobec dolara. O godz. 16:00 amerykańska waluta kosztowała ok. 4,41 zł, a następnie podrożała o kilka groszy. O godz. 19:40 kurs USD/PLN skoczył do poziomu powyżej 4,46 zł.

Kurs dolara wobec złotegoKurs dolara wobec złotego Stooq.pl

Podobny wzrost miał miejsce w przypadku euro. O godz. 16:00 kurs pary EUR/PLN wynosił ok. 4,65 zł, po czym podskoczył do poziomu (stan na godz. 19:40) ponad 4,69 zł.

Kurs euro wobec złotegoKurs euro wobec złotego Stooq.pl

Początkowo również frank szwajcarski zaczął mocno rosnąć - przed decyzją RPP o podwyżce stóp procentowych frank kosztował 4,48 zł. W kolejnych minutach kurs CHF/PLN wzrósł do 4,53 zł i następnie nieco się złoty nieco się umocnił - o godz. 19:40 było to 4,52 zł.

Kurs franka szwajcarskiego wobec złotegoKurs franka szwajcarskiego wobec złotego Stooq.pl

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Złoty słabnie, akcje również w dół

Czwartkowa decyzja RPP nieco zaskoczyła ekonomistów, którzy oczekiwali mocniejszego ruchu. Podwyżka stóp odbiła się też negatywnie na notowaniach akcji na warszawskiej giełdzie. Najważniejszy giełdowy indeks WIG20 zakończył dzień spadkiem o ponad 2,5 proc.

"Dzisiejsza decyzja: wprowadza jeszcze więcej niepewności co do wyceny ścieżki stóp, osłabia złotego, co ma potencjał do utrudnienia walki z inflacją. Być może jutrzejsza konferencja prezesa rzuci nieco więcej światła" - zauważa ekonomista i analityk Noble Funds TFI Arkadiusz Balcerowski.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czy Polsce grozi stagflacja lub recesja techniczna? Pytamy wiceminister rozwoju i technologii
Więcej o: