Renta dożywotnia 2022. Na czym polega? Czy jest opłacalna?

Na dożywotnią rentę decyduje się część seniorów. Tego rodzaju świadczenie pozwala na zwiększenie miesięcznego budżetu. Na czym dokładnie polega renta dożywotnia? Ile mogą otrzymać osoby, które się na nią zdecydują?

Głównym warunkiem otrzymywania renty dożywotniej jest posiadanie na własność nieruchomości. Co jeszcze trzeba wiedzieć o rencie dożywotniej? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Renta dożywotnia. Kto może ją otrzymać?

Renta dożywotnia to rozwiązanie finansowe, z którego mogą skorzystać osoby, które ukończyły 60 lat oraz są właścicielami nieruchomości: domu lub mieszkania - czytamy na stronie Fundusz Hipoteczny DOM. W ramach umowy zawieranej z instytucją finansową beneficjent otrzymuje dożywotnią rentę hipoteczną w zamian za prawo do dysponowania przez Fundusz nieruchomością po śmierci seniora.

Senior może pozostać w mieszkaniu do czasu śmierci, ale nieruchomość zostaje przejęta w momencie podpisania umowy, a spadkobiercy nie mają do niej praw. Przysługuje im jednak prawo pierwokupu po wyznaczonej cenie.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Renta dożywotnia dla seniorów. Ile wynosi?

Wysokość renty dożywotniej uzależniona jest od wartości posiadanej przez seniora nieruchomości. W przypadku jej wyliczania znaczenie mają również płeć oraz wiek seniora. Średnia wartość tego rodzaju renty wynosi zazwyczaj ok. 1000 zł. W skrajnych przypadkach wysokość renty może wynieść nawet 5000 zł.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zbigniew Ziobro i Andrzej Duda "Pojawiło się światełko w tunelu". W PiS maksymalna mobilizacja ws. SN

Nie unikniemy więc zagrożeń związanych z tym rozwiązaniem. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwracał uwagę jeszcze w 2020 roku, że wycena mieszkania jest kwestią "w dużej mierze uznaniową". Na takie rozwiązanie decydują się głównie osoby starsze, mniej zamożne, bez specjalistycznej wiedzy i bez dostępu do wsparcia prawnego. Eksperci zwracają także uwagę, że instytucje pozabankowe nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: