Głównym warunkiem otrzymywania renty dożywotniej jest posiadanie na własność nieruchomości. Co jeszcze trzeba wiedzieć o rencie dożywotniej? Odpowiadamy.
Renta dożywotnia to rozwiązanie finansowe, z którego mogą skorzystać osoby, które ukończyły 60 lat oraz są właścicielami nieruchomości: domu lub mieszkania - czytamy na stronie Fundusz Hipoteczny DOM. W ramach umowy zawieranej z instytucją finansową beneficjent otrzymuje dożywotnią rentę hipoteczną w zamian za prawo do dysponowania przez Fundusz nieruchomością po śmierci seniora.
Senior może pozostać w mieszkaniu do czasu śmierci, ale nieruchomość zostaje przejęta w momencie podpisania umowy, a spadkobiercy nie mają do niej praw. Przysługuje im jednak prawo pierwokupu po wyznaczonej cenie.
Wysokość renty dożywotniej uzależniona jest od wartości posiadanej przez seniora nieruchomości. W przypadku jej wyliczania znaczenie mają również płeć oraz wiek seniora. Średnia wartość tego rodzaju renty wynosi zazwyczaj ok. 1000 zł. W skrajnych przypadkach wysokość renty może wynieść nawet 5000 zł.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Nie unikniemy więc zagrożeń związanych z tym rozwiązaniem. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwracał uwagę jeszcze w 2020 roku, że wycena mieszkania jest kwestią "w dużej mierze uznaniową". Na takie rozwiązanie decydują się głównie osoby starsze, mniej zamożne, bez specjalistycznej wiedzy i bez dostępu do wsparcia prawnego. Eksperci zwracają także uwagę, że instytucje pozabankowe nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.