Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to pomoc w spłacie rat kredytów. W tym roku na ten cel jest do rozdysponowania 600 mln złotych. Są to niskoprocentowe pożyczki, których wartość przy rosnącej inflacji będzie spadać - tłumaczył niedawno wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Z pomocy mogą skorzystać osoby, które spełniają jedną z trzech przesłanek:
Wnioski o wsparcie należy składać w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie wynosi do 2 tys. zł przez 36 miesięcy. Łącznie można więc otrzymać do 72 tys. zł wsparcia na spłatę kredytu.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia, w nieoprocentowanych 144 ratach miesięcznych. Spłata 100 rat bez opóźnienia sprawia, że reszta wsparcie zostaje umorzona.
Rząd pracuje też nad zmianami w wakacjach kredytowych. Szczegóły poznamy więc w nadchodzących tygodniach. O postępach w tych pracach informował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Chcielibyśmy, by te instrumenty były w wakacje dostępne. To nam determinuje bardzo szybkie tempo działania. Za chwilę powinna się pojawić ustawa, która będzie procedowana w trybie normalnej legislacji
- poinformował polityk. W pierwszej kolejności mają wejść zmiany w wakacjach kredytowych oraz Funduszu Wsparcia. W następnej kolejności ma zostać zastąpiony WIBOR oraz wprowadzony Fundusz Pomocy.