Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jakie warunki? Kto może skorzystać?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest w ostatnich tygodniach intensywnie promowany przez polityków. Narzędzie było dostępne już wcześniej, ale dopiero, gdy raty kredytów skoczyły o kilkadziesiąt procent, rząd zaczął nagłaśniać jego istnienie. Przez 36 miesięcy można otrzymywać do 2 tys. zł wsparcia. Jakie są warunki? Kto może skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to pomoc w spłacie rat kredytów. W tym roku na ten cel jest do rozdysponowania 600 mln złotych. Są to niskoprocentowe pożyczki, których wartość przy rosnącej inflacji będzie spadać - tłumaczył niedawno wiceminister finansów Piotr Patkowski. 

Zobacz wideo Rządowy pakiet pomocy dla kredytobiorców przyniesie pomoc przy spłacie kredytu? Pytamy eksperta

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto może skorzystać?

Z pomocy mogą skorzystać osoby, które spełniają jedną z trzech przesłanek:

  • są bezrobotne,
  • wartość wskaźnika raty kredytowej do dochodu przekracza 50 procent, 
  • ich miesięczny dochód jednoosobowego gospodarstwa domowego nie przekracza dwukrotności kwoty z pomocy socjalnej, a w przypadku wieloosobowego - iloczynu tej dwukrotności razem z liczbą osób zamieszkujących gospodarstwo domowe.

Wnioski o wsparcie należy składać w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie wynosi do 2 tys. zł przez 36 miesięcy. Łącznie można więc otrzymać do 72 tys. zł wsparcia na spłatę kredytu

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia, w nieoprocentowanych 144 ratach miesięcznych. Spłata 100 rat bez opóźnienia sprawia, że reszta wsparcie zostaje umorzona.

Wakacje kredytowe już w wakacje

Rząd pracuje też nad zmianami w wakacjach kredytowych. Szczegóły poznamy więc w nadchodzących tygodniach. O postępach w tych pracach informował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Chcielibyśmy, by te instrumenty były w wakacje dostępne. To nam determinuje bardzo szybkie tempo działania. Za chwilę powinna się pojawić ustawa, która będzie procedowana w trybie normalnej legislacji

- poinformował polityk. W pierwszej kolejności mają wejść zmiany w wakacjach kredytowych oraz Funduszu Wsparcia. W następnej kolejności ma zostać zastąpiony WIBOR oraz wprowadzony Fundusz Pomocy. 

Więcej o: