W UE kolejna seria rozmów ws. sankcji na Rosję - bez porozumienia. "Napięta atmosfera"

Rosja w kwietniu zarobiła na ropie i gazie o 133 mld rubli mniej niż przewidywała - podały tamtejsze niezależne media, powołując się na dane rosyjskiego ministerstwa finansów. W przeliczeniu chodzi o ponad 1,8 mld euro, które w związku z zachodnimi sankcjami nie wpłynęło do budżetu Federacji Rosyjskiej. Tymczasem w UE trwają rozmowy nad szóstym pakietem sankcji, który jeszcze mocniej uderzy w rosyjską gospodarkę.

W ocenie niezależnych analityków odcięcie Rosji od europejskiego rynku surowców energetycznych będzie najpoważniejszym ciosem w finanse Kremla. Jak zauważa portal Meduza, to już drugi miesiąc, w którym do rosyjskiego skarbu państwa wpływa mniej pieniędzy, niż zakładano.

Sankcje osłabiają finanse Rosji. Wpływy z ropy i gazu mniejsze niż oczekiwano

W marcu różnica między zakładanym a rzeczywistym wpływem wyniosła 300 mld rubli, tj. ponad 4 mld euro. Zdaniem niezależnych ekspertów straty byłyby jeszcze większe, ale zmniejszone zapotrzebowanie na rosyjską ropę i gaz częściowo rekompensuje wzrost cen tych surowców. Natomiast w kwietniu przychody z ropy i gazu były mniejsze o 133 mld rubli.

Po wkroczeniu rosyjskiej armii na Ukrainę embargo na import rosyjskiej ropy i gazu wprowadziły Stany Zjednoczone. Obecnie takie posunięcie jest przygotowywane przez Unię Europejską.

Więcej o sytuacji w Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Unia Europejska rozważa embargo na rosyjską ropę. Rozmowy odbyły się w "napiętej atmosferze"

Kilkugodzinne piątkowe spotkanie ambasadorów unijnych krajów w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji zakończyło się bez porozumienia i odbywało się w napiętej atmosferze. Dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, nie potrafią powiedzieć, czy jeszcze dziś [w piątek - red.] odbędzie się wieczorne spotkanie i czy możliwe jest zatwierdzenie kolejnych sankcji na Rosję.

Najtrudniejsze negocjacje dotyczą embarga na import ropy i wyjątków dla Węgier, Słowacji i Czech. Władze w Budapeszcie nadal odrzucają najnowszą propozycję Komisji, by mogły kupować rosyjską ropę mimo unijnego embarga do 2024 r. Słowacja wydaje się ten termin akceptować, podobnie jak Czechy, które mają otrzymać możliwość kupowania ropy z Rosji do połowy 2024 r.

Na spotkaniu ambasadorów Polska krytykowała Węgry, Słowację i Czechy za okresy przejściowe, których domagają się w embargu na import z Rosji, a Irlandia krytykowała Cypr i Maltę za próby łagodzenia sankcji w sektorze morskim. Jeden z unijnych dyplomatów - relacjonując przebieg dyskusji - powiedział, że była ona najostrzejsza z dotychczasowych, bo surowa krytyka posypała się na kraje domagające się wyłączeń z sankcji. Ambasadorowie Polski i Irlandii mieli podkreślać, że każdy kraj ponosi koszty związane z sankcjami, ale tylko te najbardziej surowe w sektorze energetycznym mogą zatrzymać rosyjską machinę wojenną, bo odcięta ona zostanie wtedy od głównych źródeł finansowania.

Negocjacje w sprawie sankcji na Rosję będą kontynuowane

Mimo przedłużających się negocjacji przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła przekonanie, że do porozumienia dojdzie. Podczas wizyty w Barcelonie podkreśliła też skuteczność dotychczasowych restrykcji. - Paraliżujemy możliwości rosyjskiego banku centralnego do zwiększania kapitału i finansowania tej wojny. Ponad 700 międzynarodowych firm opuściło już Rosję - powiedziała Ursula von der Leyen.

Wspomniała też o wstrzymywaniu importu surowców energetycznych. Przed miesiącem unijne kraje uzgodniły, że od sierpnia wprowadzone zostanie embargo na import węgla z Rosji, teraz toczą się negocjacje w sprawie odroczonego embarga na import ropy, natomiast na wstrzymanie zakupów rosyjskiego gazu nadal nie ma zgody.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział podczas wizyty we Florencji, że jeśli do niedzieli nie będzie porozumienia, zwoła na przyszły tydzień nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: