Kiedy 14. emerytura? Czy tegoroczna czternastka będzie ostatnią?

Rząd potwierdził, że 14. emerytura w 2022 roku zostanie wypłacona. Z dokumentów Ministerstwa Finansów wynika jednak, że będzie to ostatnia wypłata świadczenia.

"Czternastka" w pełnej kwocie na 2022 rok wynosi 1338,44 zł brutto, czyli tyle, co najniższa emerytura po waloryzacji. Przysługuje osobom, które będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in.

  • emerytury i renty w systemie powszechnym, rolników i służb mundurowych;
  • emerytury pomostowe;
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne;
  • renty socjalne;
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne;
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające;
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych.

14. emerytury nie dostaną natomiast osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Aby otrzymać "czternastkę", nie trzeba składać żadnego wniosku - pieniądze zostaną wypłacone z urzędu. Wyjątkiem są osoby, które dopiero uzyskały prawo do emerytury.

Emerytury bez podatku (zdjęcie ilustracyjne)Emerytury mogą spaść do 25 proc. ostatniego wynagrodzenia. Eksperci ostrzegają

14. emerytura. Kiedy wypłata?

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że "czternastka" będzie wypłacana. - Tak, jak to zostało zapowiedziane, w tym roku przygotowujemy także wypłaty czternastej emerytury, [...] która będzie wypłacana w czwartym kwartale 2022 roku. Jesienią czternasta emerytura będzie wypłacana. Niedługo już wyjdziemy z tym projektem do parlamentu - powiedziała na początku kwietnia podczas panelu dyskusyjnego pod hasłem "Seniorze, nie jesteś sam" w filii Politechniki Warszawskiej w Płocku.

Premier Mateusz Morawiecki mówił natomiast, że pieniądze trafiłyby do emerytów pod koniec lata lub wczesną jesienią. Można podejrzewać, że pojawią się one wraz z podstawowym świadczeniem, jednak nie wiadomo, w którym miesiącu.

14 emerytura 202214. emerytura wyższa? Nieoficjalnie: rząd chce ją zwolnić z podatku

Tegoroczna "czternastka" będzie ostatnią? Nie ma planów wypłaty na najbliższych latach

W tym roku "czternastka" ma zostać wypłacona po raz ostatni? Wynika to z aktualizacji Programu Konwergencji za rok 2022 Ministerstwa Finansów. Money.pl przeanalizowało dokument, w którym resort zaznacza, że planuje na ten rok wypłatę "dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów" i zamierza przeznaczyć na to 11,2 mld zł. Nie ma jednak zapisów, które gwarantowałyby, że 14. emerytura będzie wypłacana także w latach 2023-2026. MF wspomina tylko, że w tym okresie wciąż będą wypłacane "trzynastki", 500+ oraz świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

"Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacone w listopadzie 2021 roku (tzw. 14 emerytura), z założenia było świadczeniem jednorazowym" - napisał Wydział Prasowy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytanie portalu. Przypomnijmy,  w ubiegłym roku w Wieloletnim Planie Finansowym wysłanym do Unii Europejskiej również nie uwzględniono wypłaty czternastek. Mimo to zostaną one wypłacone jesienią. 

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: