Nigeria pierwszym krajem na świecie, który wstrzymuje wszystkie loty. Bo paliwo jest za drogie

Nigeria, jako pierwszy kraj na świecie, wstrzymuje wszystkie połączenia lotnicze. Powodem są ceny paliwa, które sprawiają, że działalność staje się nieopłacalna. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA odnotowało "astronomiczny wzrost w krótkim czasie". - Linie nie mogą już wytrzymać presji - mówią związkowcy.

Trwająca wciąż wojna w Ukrainie spowodowała duże zmiany na wielu płaszczyznach, m.in. na rynku energetycznym. Rosyjskie surowce używane do produkcji paliwa do silników odrzutowych i oleju napędowego stały się towarem niedostępnym w niektórych regionach świata. Dostępne surowce z kolei drożeją, a to przekłada się m.in. na ceny usług. 

Władze linii lotniczych w Nigerii poinformowały, że od poniedziałku 9 maja "przerywają działalność w całym kraju" do odwołania. Jako powód podjęcia takich działań wskazano właśnie wysokie koszty paliwa. - Wiele linii lotniczych już przynosi straty - mówił Bloombergowi Victor Enwezor, wiceprezes ds. operacyjnych w biurze turystycznym "Leisure Afrique" z siedzibą w Lagos (Nigeria). - Wszelkie dalsze podwyżki cen zabiją ich biznes - dodał. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak możemy ochronić swoje pieniądze przed 12 proc. inflacją? Ekspert wyjaśnia

Nigeria wstrzyma wszystkie loty. "Koszt paliwa stale rośnie"

Nigeryjski zakład National Petroleum Co. zgodził się w marcu przyznać liniom lotniczym licencje na import paliwa w celu zwiększenia podaży i obniżenia kosztów. Jednak to nie poprawiło sytuacji. - Koszt paliwa lotniczego stale rośnie, powodując tym samym ogromną presję na zrównoważenie działalności i rentowność linii lotniczych - powiedzieli przedstawiciele związku. - Linie lotnicze nie mogą już wytrzymać presji - dodali.

"Astronomiczny wzrost w krótkim czasie"

Pod koniec kwietnia średnia cena za baryłkę paliwa lotniczego wynosiła 174,4 dol. - podaje Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych IATA. Porównując wynik do tego, z ubiegłego roku, jest to wzrost o niemal 150 proc., a w skali miesiąca o 7,9 proc.

"Żadne linie lotnicze na świecie nie są w stanie przyjąć tego rodzaju nagłego szoku spowodowanego tak astronomicznym wzrostem w krótkim okresie. Gdy paliwo lotnicze na całym świecie stanowi około 40 proc. kosztów operacyjnych linii lotniczych, po obecnej podwyżce udział ten w Nigerii wzrósł do około 95 procent" - czytamy w oświadczeniu Airline Operators of Nigeria.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: