Inflacja. Polacy odczuwają spadek poziomu życia [NOWY SONDAŻ]

Ponad 67 proc. Polaków odczuwa spadek poziomu życia w związku ze wzrostem cen - wynika z najnowszego sondażu przygotowanego przez SW Research dla "Rzeczpospolitej". Na gorszą sytuację finansową częściej wskazują kobiety.

Na pytanie, czy w ostatnich sześciu miesiącach Polacy odczuli obniżenie poziomu życia w związku ze wzrostem cen, 67,7 proc. odpowiedziało "tak", a "nie" - 20,4 proc. Natomiast 11,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii - podaje "Rzeczpospolita".

Z sondażu wynika, że na spadek poziomu życia częściej wskazują kobiety (71 proc.) niż mężczyźni (64 proc.). Największy odsetek osób, które wskazują na gorszą sytuację finansową z powodu rosnącej inflacji, jest wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (79 proc.). Najczęściej dotyczy to osób żyjących w miastach od 200 do 499 tys. mieszkańców (76 proc.). Gorszy poziom życia odczuwają wszystkie grupy wiekowe.

Więcej o drożyźnie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Minister Rolnictwa: Musimy liczyć się ze wzrostem cen żywnościMinister Henryk Kowalczyk o cenach żywności: Wszystko będzie drożało

Inflacja w Polsce w górę. Drożeje energia i paliwa. GUS podał dane

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku, inflacja w kwietniu wyniosła aż 12,3 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od 1998 r. i wyższy od prognoz ekonomistów, którzy przewidywali ok. 11,5-12 proc. Z danych GUS wynika, że rok do roku żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 12,7 proc., nośniki energii o 27,3 proc., a paliwa o 27,8 proc.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam GlapińskiInflacja z kolejnym rekordem. Dużo wyższa, niż się wszyscy spodziewali

Natomiast miesiąc do miesiąca, tj. w porównaniu do marca br., inflacja wyniosła 2 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 4,2 proc., nośniki energii o 2,4 proc., a paliwa potaniały o 0,8 proc.

Więcej szczegółów na temat kwietniowej inflacji poznamy w piątek (13 maja). Możliwe, że wówczas GUS zaktualizuje też wskaźnik inflacji tak, jak zrobił to w kwietniu, gdy najpierw poinformował o inflacji w marcu 10,9 proc., a po dwóch tygodniach zmienił odczyt na 11 proc.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak możemy ochronić swoje pieniądze przed 12 proc. inflacją? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: