Wielkie remonty na Wiejskiej. Hotel, zmiana elewacji i odnowienie kopuły. Koszt? Nawet 500 mln zł

W najbliższych latach kompleks sejmowy przy ulicy Wiejskiej przejdzie gruntowne zmiany. Kancelaria planuje m.in. remont attyk i elewacji budynków zabytkowych, renowacje kopuły Sali Posiedzeń czy budowę nowego hotelu dla posłów, którego koszt ma wynieść około 300 mln złotych. Całość prac, które mają obyć się w latach 2022-2027 może wynieść od 400 do 500 mln zł.

Kompleks, który stanowi budynek Sejmu, został wybudowany w latach 1949–1952. Od tego czasu jego poszczególne części przechodziły mniejsze renowacje, jednak nigdy nie zostały poddane kompleksowemu remontowi. Ma to się zmienić w najbliższych latach, gdyż Kancelaria Sejmu planuje aż pięć przetargów związanych z remontem budynku przy ulicy Wiejskiej. Ostatnimi znaczącymi zmianami w kompleksie było oddanie do użytku budynku komisji sejmowych w 2018 roku.  

Zobacz wideo

Wielki remont przy Wiejskiej. Co zostanie odnowione?

"Sale komisji sejmowych nie przechodziły modernizacji od lat 50. ubiegłego wieku" - tłumaczy Centrum Informacyjne Sejmu dla "Rzeczpospolitej".

Najpoważniejszą, choć nie najdroższą inwestycją, ma być remont kopuły Sali Obrad w sejmowym budynku. Prace mają być prowadzone jedynie w dni, gdy nie będą w niej odbywały się posiedzenia, aby nie zaburzać posłom wypełniania ich obowiązków. Według wyliczeń przetargowych pochłonie to około 500 tysięcy złotych.   

W najbliższych miesiącach w sejmie ma ruszyć także kompleksowy remont budynków zabytkowych i attyk. W sumie - 33 tys. płyt, do których mocowania zostanie zużytych 77 tys. kotew.  "Elementy te były wykonane w latach 1948-1952 i z uwagi na upływ czasu oraz wpływ warunków atmosferycznych są w złym stanie technicznym" - tłumaczyła Kancelaria w wypowiedzi dla "Faktu".  Kamienne, wapienne elewacje były zamontowane na stalowe kotwy, które rdzewieją i rozsadzają otwory montażowe, co może stwarzać zagrożenie dla osób poruszających się po terenie. Prace wyceniono na 53 mln złotych.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Remonty w kompleksie sejmowym. Największe od 50 lat 

30 mln zostanie również przeznaczonych na remont budynku przy ulicy Zagórnej 3, gdzie znajduje się Biuro Analiz Sejmowych. CIS przekonuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że remont wiąże się z "obowiązkiem wykonania technicznego dostępu do budynku dla osób z niepełnosprawnościami oraz potrzebą poprawy warunków pracy pracowników, dostosowując pomieszczenia biurowe do standardu obowiązującego w pozostałych budynkach Kancelarii Sejmu". Renowacje mają być prowadzone w latach 2022-2024. 

Już w tym roku zostanie za to zrealizowany remont instalacji wentylacji mechanicznych w pomieszczeniach technicznych, którego przetarg wyceniono na 10 mln złotych. Kolejne 22 mln mają pochłonąć roboty budowlane oraz modernizacja systemów technicznych w salach posiedzeń komisji sejmowych w budynku głównym. Mają one zostać dostosowane do systemów audio-wideo, co podniesie jakość transmisji z komisji i elektronicznych głosowań.  

"Fakt" wyjaśnia, że remont obejmie również pomieszczenia sanitarne za 480 tys. zł, które miały nie być remontowane od 30 lat oraz nawierzchnie przy budynkach sejmowych. Ich remont wyceniono na 980 tys. zł.   

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Remonty w sejmie. Hotel dla posłów zostanie rozebrany i wybudowany na nowo 

Największą inwestycją będzie rozbiórka i ponowna odbudowa hotelu dla posłów. W dwóch budynkach ma znaleźć się 400 pokoi, w tym 90-metrowe apartamenty oraz 17 pokoi o powierzchni 55 m kw. 25 pokoi ma mieć status gościnnych. Parlamentarzyści będą też mieli do dyspozycji restauracje, kawiarnie, basen i kaplicę. W budynkach mają się również znaleźć pomieszczenia biurowe.  

Prace nad budową nie zaczną się jednak szybko, bo dopiero na przełomie roku 2024/2025. Nowy hotel mógłby być oddany do użytku w 2028 roku. Same prace nad wyłonieniem projektanta potrwać mogą około trzech lat. Koszt inwestycji szacowany jest na 285 mln zł. W tej kwocie mieści się też budowa sporego, bo liczącego 250 miejsc, parkingu. Jak podaje "Rzeczpospolita" Kancelarii Sejmu uważa, że to "jedyne sensowne rozwiązanie w sytuacji pogarszającego się stanu technicznego budynku." 

"Rzeczpospolita" zauważa, że choć tegoroczny budżet Kancelarii Sejmu jest rekordowo wysoki – 577 mln zł, to przetargi związane z remontami kompleksu sejmowego będą widoczne dopiero w przyszłorocznym budżecie.  

Więcej o: