Bochnia. Seniorka chciała "szybkiego zarobku bez wychodzenia z domu". Jeden klik i straciła 100 tys. zł

69-latka z Bochni chciała inwestować i zarabiać pieniądze przez internet. Gdy "kliknęła" w reklamę i podała swoje dane w ankiecie, mężczyzna polecił jej zainstalowanie programu w smartfonie. W ten sposób oszuści pozyskali jej dane i zaciągnęli dwa kredyty łącznie na ok. 100 tys. zł, a seniorka została z długiem.

Seniorka znalazła w przeglądarce internetowej hasło: "Szybki zarobek bez wychodzenia z domu". Kobieta zainteresowała się tą ofertą i "kliknęła" w reklamę, gdzie zapoznała się z podstawowymi informacjami o inwestowaniu i zarabianiu pieniędzy przez internet.

Skradzione pieniądzeŚląskie. 44-latek ukradł swojej babci prawie 47 tys. zł

69-latka zainstalowała aplikację. Oszuści wyłudzili dane i wzięli na nią kredyty

Jak podaje w komunikacie małopolska  policja, mieszkanka Bochni zauważyła komentarze dotyczące inwestowania, które w większości były pozytywne, ale pojawiły się też ostrzeżenia przed oszustwem. Mimo to 69-latka postanowiła wypełnić ankietę, w której podała m.in. swój numer telefonu, a także wpłaciła pierwszą ratę na tzw. fundusz rozwoju.

Po kilku dniach na podany w ankiecie numer telefonu zadzwonił mężczyzna, z którym seniorka miała współpracować. W trakcie kilku rozmów kobieta otrzymywała od niego informacje związane z możliwościami zarobku. Mężczyzna polecił jej również zainstalowanie programu w smartfonie.

Więcej o oszustwach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

69-latka nie wiedziała, że zainstalowany na jej urządzeniu program pozwala oszustom na podgląd ekranu smartfona, a co za tym idzie - na dostęp do bankowości internetowej i danych logowania użytkownika.

Oszuści zdołali wykraść dane i zaciągnęli na kobietę dwa kredyty - pierwszy na prawie 56 tys. zł, a drugi na 45 tys. zł. Trzecia próba została zablokowana przez bank. Z sumy tych dwóch kredytów udało im się przelać z konta kobiety prawie 100 tys. zł, po czym już więcej nie skontaktowali się z 69-latką, która została z długiem do spłacenia - czytamy w komunikacie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Internetowi oszuści podszywają się pod policjęDostałeś mail od policji, by złożyć wyjaśnienia? Uważaj na komputer

Jak chronić się przed oszustami?

Złodzieje stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Mogą m.in. zachęcać do instalowania różnych aplikacji na smartfonie, aby wyłudzić dane logowania i wziąć kredyty lub ukraść środki zgromadzone na koncie.

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy weryfikować adresy stron internetowych i zachować ostrożność wobec doradców. Jeśli pod daną ofertą widzimy komentarze sugerujące oszustwo, powinniśmy zrezygnować z podejmowaniem dalszych decyzji. Policja apeluje: jeśli podejrzewamy, że oferowana inwestycja jest nielegalna, nie należy brać w niej udziału, a o swoich przypuszczeniach powiadomić policję.

***

To okazja, by stać się częścią wspaniałej historii. Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami!

Zobacz wideo Policja publikuje nagranie z oszustem. Podawał się za pracownika banku
Więcej o: