Bon turystyczny 2022. Do kiedy jest ważny? Jak aktywować przez PUE ZUS?

Bon turystyczny obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy. Wcześniej został przedłużony przez rząd. Do kiedy jest ważny bon turystyczny i jak złożyć odpowiedni wniosek?

Bon turystyczny pierwotnie obowiązywał do końca marca 2022 roku. Jego ważność jednak wydłużono. Prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której bon turystyczny można wykorzystać do 30 września 2022 roku.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bon Turystyczny 2022. Dla kogo? Jak go zrealizować?

Polski Bon Turystyczny ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymają dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania. Całość można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce.

Wybierając się na urlop, należy sprawdzić, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny - nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie przyjmują płatności bonem.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest jednak sporo. Wśród nich są m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Bon turystyczny można aktywować przez PUE ZUS

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

***

To okazja, by stać się częścią wspaniałej historii. Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami!

Zobacz wideo Tworzą związek od lat. W kilka dni wszystko może się zmienić. "Fucking Bornholm" w kinach
Więcej o: