USA wyemitowały monety inwestycyjne dedykowane Ukrainie. "Chodząca Wolność"

Stany Zjednoczone wyemitowały srebrne monety inwestycyjne o nominale 1 dolara amerykańskiego, dedykowane Ukrainie. Przedstawiają ukraińskie symbole narodowe.

Monety odzwierciedlają opór ukraińskich obrońców wobec rosyjskich okupantów oraz chęć Ukraińców do obrony swojej niepodległości i suwerenności - podało Muzeum Pieniądza Narodowego Banku Ukrainy na Facebooku.

Ile kosztuje najdroższy polski znaczek?Ukrayina.pl licytuje znaczki. Ekspert o tym, ile kosztują najdroższe

Nowe monety dedykowane Ukrainie przedstawiają kobietę i orła

"Rewersy obu monet przedstawiają kobietę, która uosabia 'Wolność'. Projekt rewersu monety oparty jest na szkicu artysty i medaliera Adolfa Alexandra Weinmana 'Walking Liberty' (z ang. Chodząca Wolność). Pierwotnie projekt ten używany był dla 50-centowej monety amerykańskiej, która była bita w latach 1916-1947" - czytamy.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na rewersie pierwszej monety wokół kobiety w wieńcu z kwiatów powiewa niebiesko-żółta flaga. Z kolei na rewersie drugiej postać ubrana w barwy ukraińskiej flagi przechadza się po polu słoneczników. Ponadto kobiecy wieniec jest zrobiony ze słoneczników, a ona sama trzyma w dłoniach bukiet tych kwiatów.

Awers obu monet przedstawia kultowego amerykańskiego orła w locie. Projekt awersu monet inwestycyjnych tego typu został zaktualizowany w 2021 r. i stworzony przez artystkę Emily Damstra. Na awersie jednej monety orzeł jest srebrny, a na awersie drugiej znajduje się wizerunek orła w barwach ukraińskiej flagi.

Monety te produkowane są przez prywatne mennice. Można je znaleźć m.in. w sklepach internetowych powercoin.it i silvermania.cz.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska jako małżeństwo. „Fucking Bornholm" jedną z premier tygodnia
Więcej o: