Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki o stałej stopie? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. W czwartek 12 maja o godz. 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.
Spółka Verbundnetz Gas Agbo (VNG), której większościowym właścicielem jest niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne EnBW podkreśla, że podejmowała wszelkie niezbędne środki zgodnie z obowiązującymi sankcjami w celu dalszego zapewnienia dostaw gazu, a tym samym stabilności gospodarczej w Niemczech.
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W poniedziałkowym komunikacie cytowanym przez Agencję Reutera firma VNG wyjaśniła, że będzie przekazywać Gazprombankowi płatności w euro za gaz z Rosji i w związku z tym nie spodziewa się problemów przy przeliczeniu tych płatności na ruble.
"Kwotę z faktury, która nadal będzie denominowana w euro, wpłacimy na rachunki Gazprombanku zgodnie z zaplanowaną procedurą, aby zapewnić terminową płatność naszemu dostawcy" - czytamy w oświadczeniu firmy VNG. "Zakładamy też, że przewalutowanie na ruble nie sprawi żadnych trudności. Przynajmniej otwarcie rachunku przebiegło bez zakłóceń" - dodano.
Spółka VNG, która tuż obok Uniper i koncernu RWE jest jednym z największych importerów rosyjskiego gazu do Niemiec, nie wyjaśniła, czy otworzyła dwa rachunki w Gazprombanku - jedno do płatności w euro, a drugie do przewalutowania na ruble.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Przypomnijmy - prezydent Rosji Władimir Putin pod koniec marca 2022 r. podpisał dekret, zgodnie z którym tzw. państwa nieprzyjazne Federacji Rosyjskiej od 1 kwietnia br. za rosyjski gaz mają płacić w rublach. Rosja groziła, że w przeciwnym razie przerwie dostawy surowca. Większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska, nie zgodziła się na ten warunek. Czas na uregulowanie płatności w rublach upłynął 23 kwietnia, a Komisja Europejska uznała, że płacenie w rosyjskiej walucie stanowiłoby naruszenie sankcji.
27 kwietnia Rosjanie wstrzymali dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Gazprom powiadomił wtedy, że powodem zakręcenia kurka była odmowa płatności za ten surowiec w rublach. Rosyjska spółka zagroziła również zmniejszeniem tranzytu w przypadku "nieuprawnionego odbioru" rosyjskiego gazu z wolumenów tranzytowych do krajów trzecich.
Z kolei 7 maja agencja Bloomberg, która dotarła do listu napisanego przez Gazprom do europejskich klientów, przekazała, że zgodnie z nowym rozporządzeniem Kremla opublikowanym 4 maja, płatności za gaz dokonywane w obcej walucie mogą być wymieniane na ruble za pośrednictwem kont w rosyjskim Narodowym Centrum Rozliczeniowym.
Gazprom poinformował, że rozporządzenie zapewnia przejrzystość przepływów pieniężnych od zagranicznych kupców i wyklucza możliwość zaangażowania "strony trzeciej" w rozliczenia. Przedstawiona procedura ma wykluczać objęty sankcjami bank centralny - podaje Bloomberg.
***
To okazja, by stać się częścią wspaniałej historii. Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami!