Płatność za gaz. Niemiecki gigant gazowy spełni żądania Rosji

Niemiecki importer gazu VNG zapłaci za rosyjski gaz w walucie euro. Pieniądze zostaną przekazane Gazprombankowi, a firma nie spodziewa się problemów przy przeliczeniu na ruble - podaje Agencja Reutera. VNG spełni w ten sposób żądania Rosji dotyczące nowego systemu płatności za surowiec.

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki o stałej stopie? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. W czwartek 12 maja o godz. 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Spółka Verbundnetz Gas Agbo (VNG), której większościowym właścicielem jest niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne EnBW podkreśla, że podejmowała wszelkie niezbędne środki zgodnie z obowiązującymi sankcjami w celu dalszego zapewnienia dostaw gazu, a tym samym stabilności gospodarczej w Niemczech.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gazowiec Oak Sprint z dostawą amerykańskiego ładunku skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu w 2019 r.Niemcy chcą zastąpić rosyjski gaz. "FAZ": Terminal LNG to za mało

Niemcy się wyłamują? "Zakładamy, że przewalutowanie na ruble nie sprawi żadnych trudności"

W poniedziałkowym komunikacie cytowanym przez Agencję Reutera firma VNG wyjaśniła, że będzie przekazywać Gazprombankowi płatności w euro za gaz z Rosji i w związku z tym nie spodziewa się problemów przy przeliczeniu tych płatności na ruble.

"Kwotę z faktury, która nadal będzie denominowana w euro, wpłacimy na rachunki Gazprombanku zgodnie z zaplanowaną procedurą, aby zapewnić terminową płatność naszemu dostawcy" - czytamy w oświadczeniu firmy VNG. "Zakładamy też, że przewalutowanie na ruble nie sprawi żadnych trudności. Przynajmniej otwarcie rachunku przebiegło bez zakłóceń" - dodano. 

Spółka VNG, która tuż obok Uniper i koncernu RWE jest jednym z największych importerów rosyjskiego gazu do Niemiec, nie wyjaśniła, czy otworzyła dwa rachunki w Gazprombanku - jedno do płatności w euro, a drugie do przewalutowania na ruble.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Ekspert: Gaz rosyjski można zastąpić, ale nie od razu wszystkoPutin zakręcił gaz do Polski. Gazprom stawia warunek i ostrzega

Rosja żądała płatności za gaz w rublach. Potem zakręciła kurek dla Polski

Przypomnijmy - prezydent Rosji Władimir Putin pod koniec marca 2022 r. podpisał dekret, zgodnie z którym tzw. państwa nieprzyjazne Federacji Rosyjskiej od 1 kwietnia br. za rosyjski gaz mają płacić w rublach. Rosja groziła, że w przeciwnym razie przerwie dostawy surowca. Większość państw Unii Europejskiej, w tym Polska, nie zgodziła się na ten warunek. Czas na uregulowanie płatności w rublach upłynął 23 kwietnia, a Komisja Europejska uznała, że płacenie w rosyjskiej walucie stanowiłoby naruszenie sankcji.

27 kwietnia Rosjanie wstrzymali dostawy gazu do Polski i Bułgarii. Gazprom powiadomił wtedy, że powodem zakręcenia kurka była odmowa płatności za ten surowiec w rublach. Rosyjska spółka zagroziła również zmniejszeniem tranzytu w przypadku "nieuprawnionego odbioru" rosyjskiego gazu z wolumenów tranzytowych do krajów trzecich.

Gazprom (zdjęcie ilustracyjne)Gazprom do europejskich klientów: Można płacić za gaz, nie naruszając sankcji

Z kolei 7 maja agencja Bloomberg, która dotarła do listu napisanego przez Gazprom do europejskich klientów, przekazała, że zgodnie z nowym rozporządzeniem Kremla opublikowanym 4 maja, płatności za gaz dokonywane w obcej walucie mogą być wymieniane na ruble za pośrednictwem kont w rosyjskim Narodowym Centrum Rozliczeniowym.

Gazprom poinformował, że rozporządzenie zapewnia przejrzystość przepływów pieniężnych od zagranicznych kupców i wyklucza możliwość zaangażowania "strony trzeciej" w rozliczenia. Przedstawiona procedura ma wykluczać objęty sankcjami bank centralny - podaje Bloomberg.

***

To okazja, by stać się częścią wspaniałej historii. Jeden znaczek może uratować życie tysiącom ludzi walczących o pokojową przyszłość Ukrainy i całej Europy. Licytuj razem z nami!

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się wstrzymania dostaw ropy z Rosji? Hennig- Kloska: Mam wątpliwości co do tego
Więcej o: