Niemcy. Zatrzymano jacht sojusznika Putina. Jednostka jest warta 400 mln euro

W Hamburgu (Niemcy) zatrzymano warty 400 mln jacht Luna. Jednostka należy do Farhada Ahmedova, który został w kwietniu wpisany na listę sankcyjną Unii Europejskiej. Miliarder jest sojusznikiem Władimira Putina.

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Miliarderzy i oligarchowie często lokują swoje pieniądze w luksusowych jachtach. Od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę, jednostki są rekwirowane, gdy tylko wpłyną do portów w krajach, które wpisały ich właścicieli na listę sankcyjną. Co kilka tygodni można więc przeczytać o kolejnym zatrzymanym jachcie należącym do współpracowników Putina. 

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

Niemcy. Jacht Luna zatrzymany w Hamburgu

W największym niemieckim porcie w Hamburgu zatrzymano właśnie jach Luna - donosi "Suddeutsche Zeitung". Jednostka należy do Farhada Ahmedova, miliardera z Azerbejdżanu i sojusznika Władimira Putina. Oligarcha został wpisany na listę sankcyjną Unii Europejskiej na początku kwietnia. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Luna to drugi największy jacht ekspedycyjny na świecie, a jego wartość szacuje się na 400 mln euro. Ma dziewięć pokładów, basen, a nawet małą łódź podwodną. Jacht pozostanie w porcie w Hamburgu do odwołania. Formalnie właścicielem jednostki był Liechtenstein Trust, więc przed zatrzymaniem niemieckie służby musiały udowodnić, że za funduszem stoi Ahmedov. Wcześniej jednostka należała do Romana Abramowicza. 

Jacht oligarchy po raz kolejny stał się "bohaterem" gazet

Majątek Ahmedova został wyceniony przez Forbesa na 1,4 mld dolarów. O Ahmedovie zrobiło się głośno, gdy brał rozwód z żoną. W jego wyniku oligarcha musiał oddać żonie 450 mln funtów majątku oraz Lunę. 

Łódź przez dwa lata nie opuszczała portu w Dubaju. Wypłynęła z niego, dopiero gdy decyzję londyńskiego sądu anulowały lokalne władze. W ostatnim czasie statek przebywał w stoczni Blohm+Voss w Hamburgu, która będzie musiała zapłacić teraz za jego konserwację. Rzecznik stoczni odmówił jednak komentarza w tej sprawie.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: