ZUS: Ukrainiec, który pobiera 500 Plus, musi powiadomić o opuszczeniu Polski. "Utrata prawa do świadczeń"

Obywatel Ukrainy, który pobiera w Polsce świadczenia takie jak 500 Plus, a opuści nasz kraj na dłużej niż miesiąc, musi liczyć się z konsekwencjami. Chodzi o utratę prawa do pobierania pieniędzy - wyjaśnia rzecznik ZUS. Nie chodzi jednak o wszystkie wyjazdy.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski przypomina o ważnym obowiązku, który spoczywa na obywatelach Ukrainy, którzy otrzymują w Polsce środki w ramach programu 500 Plus oraz rodzinny kapitał opiekuńczy.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 117. O wyjątkowych znaczkach z Ukrainy

500 Plus dla obywateli Ukrainy można stracić

Jeżeli taka osoba wyjeżdża z Polski na co najmniej miesiąc, traci prawo do legalnego pobytu. - Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej - wyjaśnia przedstawiciel Zakładu. 

500 Plus dla uchodźców z Ukrainy i nie tylko

Rząd wprowadził prawo do wszystkich świadczeń socjalnych przysługujących w Polsce obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną na początku marca. Rodzice mogą liczyć na świadczenie z programu 500 plus, a także innych programów pomocowych.

- Zarówno świadczenie 500 plus, w późniejszym etapie - jeżeli te kobiety będą planowały zostać w Polsce - inne świadczenia, takie jak Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Te świadczenia będą się należały - wyjaśniała Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej. 

Wnioski w języku ukraińskim można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Konto na PUE można założyć samodzielnie przez internet za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

500 Plus dla obywateli Ukrainy? Kto może złożyć wniosek

Świadczenie wypłacane przez ZUS otrzymać może obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z wojną w Ukrainie, obywatelka Ukrainy albo żona obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z wojną w Ukrainie, a dziecko urodziło się w Polsce, obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie oraz obywatel innego państwa, który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie.

Do wnioskowania o 500 plus, obowiązkowe jest posiadanie numeru PESEL oraz konta w banku. Aby złożyć wniosek, konieczne jest też zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.

Pierwszy dzień składania wniosków o PESEL osób z Ukrainy.Wniosek o świadczenie pieniężne dla osób przyjmujących obywateli Ukrainy

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.

Więcej o: