Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski przypomina o ważnym obowiązku, który spoczywa na obywatelach Ukrainy, którzy otrzymują w Polsce środki w ramach programu 500 Plus oraz rodzinny kapitał opiekuńczy.
Jeżeli taka osoba wyjeżdża z Polski na co najmniej miesiąc, traci prawo do legalnego pobytu. - Konsekwencją utraty prawa do legalnego pobytu w Polsce jest utrata przez niego prawa świadczeń dla rodzin. Dlatego ważne, aby obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenia dla rodzin i planują wyjazd z Polski, poinformowali o tym ZUS. Szczegółowa instrukcja, jak to zrobić znajduje się na naszej stronie internetowej - wyjaśnia przedstawiciel Zakładu.
Rząd wprowadził prawo do wszystkich świadczeń socjalnych przysługujących w Polsce obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną na początku marca. Rodzice mogą liczyć na świadczenie z programu 500 plus, a także innych programów pomocowych.
- Zarówno świadczenie 500 plus, w późniejszym etapie - jeżeli te kobiety będą planowały zostać w Polsce - inne świadczenia, takie jak Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Te świadczenia będą się należały - wyjaśniała Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej.
Wnioski w języku ukraińskim można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Konto na PUE można założyć samodzielnie przez internet za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl
Świadczenie wypłacane przez ZUS otrzymać może obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z wojną w Ukrainie, obywatelka Ukrainy albo żona obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z wojną w Ukrainie, a dziecko urodziło się w Polsce, obywatel Ukrainy albo małżonek obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie oraz obywatel innego państwa, który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z wojną w Ukrainie.
Do wnioskowania o 500 plus, obowiązkowe jest posiadanie numeru PESEL oraz konta w banku. Aby złożyć wniosek, konieczne jest też zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.
Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Czy opłaca się zamieniać kredyt hipoteczny na taki ze stałą stopą oprocentowania? Czy w ogóle jest teraz sens zadłużać się na zakup mieszkania? Co z rządowymi propozycjami dla kredytobiorców? Zapraszamy do przysyłania pytań na adres news_gazetapl@agora.pl. Już jutro, w czwartek 12 maja, o 12:00 odpowie na nie w programie na żywo Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych.