Trwa licytacja niezwykłych znaczków z Ukrainy. Kryje się za nimi wyjątkowa historia

- To są legendarne znaczki. Zostały wydane w Ukrainie na cześć obrońców Wyspy Węży - wyjaśniła w "Studiu Biznes" Uliana Vitiuk, szefowa portalu Ukrayina.pl. Trzy znaczki podpisane przez wyjątkowe osoby trafiły na licytację. W tej chwili w akcji Gazeta.pl i Ukrayina.pl uzbierano ponad 50 tys. zł.
Zobacz wideo Karetki dla Ukrainy. Licytujemy wyjątkowe znaczki na ich zakup
  • Wszystkie licytacje niezwykłych znaczków znajdziesz TUTAJ >>>

Znaczki, za którymi kryje się wyjątkowa historia, zostały wydane przez Pocztę Ukraińską, a na odwrocie są podpisane przez burmistrza Kijowa - legendarnego boksera Witalija Kliczko, ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę oraz żołnierza Romana Hrybowa, który wypowiedział słynne słowa w kierunku załogi rosyjskiego okrętu wojennego.

Gazeta.pl i Ukrayina.pl organizują licytację wyjątkowych znaczków

- Przypomnę tę historię. 24 lutego rosyjski krążownik "Moskwa" zaatakował Wyspę Węży. Ukraińscy obrońcy otrzymali ultimatum: mieli złożyć broń i poddać się. Roman Hrybow odpowiedział: "rosyjski okręcie wojenny, pier**l się". To zdanie błyskawicznie obiegło cały świat i stało się symbolem ukraińskiego oporu. Ten znaczek zyskał taką popularność wśród Ukraińców, że nakład rozszedł się w ciągu kilku dni - opowiada Uliana Vitiuk.

Szefowa portalu Ukrayina.pl wyjaśniła w "Studiu Biznes", że tak zrodził się również pomysł zorganizowania akcji zakupu karetek pogotowia dla Ukrainy. - Jednak nie zdążyliśmy kupić tych znaczków, więc cały zespół zaczął ich szukać wśród znajomych, znajomych znajomych i tak dalej - wyjaśnia, po czym dodała, że udało się bezpłatnie zdobyć kilka egzemplarzy.

Następnie Uliana i jej zespół szukali okazji, aby zdobyć podpisy słynnych Ukraińców, którzy walczą na froncie i bronią Ukrainy przed Rosją. - Wybraliśmy Witalija Kliczkę, Dmytra Kułebę i Romana Hrybowa. Szczerze mówiąc, nie było łatwo zdobyć ich podpisy, ale z pomocą naszych przyjaciół, w szczególności z ogólnoukraińskiej gazety "Express" i z organizacji pozarządowej CHESNO, otrzymaliśmy je - wyjaśnia Uliana Vitiuk.

Znaczki z Ukrainy zostaną zlicytowane przez Gazetę.pl i Ukrayina.pl wspólnie z Fundacją PCPM oraz Allegro Charytatywni, a zebrane pieniądze zostaną przekazane na karetki i sprzęt medyczny dla Ukrainy. Do tej pory udało uzbierać się grubo ponad 50 tys. zł. Wyniki licytacji poznamy w przyszłym tygodniu.

  • Znaczek podpisany przez Romana Hrybowa możesz licytować TUTAJ.
  • O pozostałych aukcjach przeczytasz TUTAJ.

Wspólna inicjatywa Gazeta.pl, Ukrayina.pl, Fundacji PCPM i Allegro Charytatywni. Karetki i sprzęt medyczny trafią do Ukrainy tam, gdzie będą najbardziej potrzebne.

This is a joint action of Gazeta.pl/Ukrayina.pl, the PCPM Foundation and Charytatywni Allegro. The ambulances and medical equipment will be delivered to Ukraine to the places where it is most needed.

Więcej o: