- Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa i uważam, że to jest dobre rozwiązanie. Ono było wprowadzone wcześniej - w tej chwili to, co rząd proponuje w nowym projekcie ustawy, to jest umożliwienie cyfrowego złożenia wniosku do tego funduszu. Super, że nareszcie fundusz przechodzi do epoki cyfrowej - powiedział ekonomista.
Zaznaczył, że dokapitalizowanie tego funduszu odbyłoby się tak czy inaczej.
- Natomiast narzędzie, które oceniam bardzo negatywnie i populistycznie, to są wakacje kredytowe, bo faktycznie - w tej chwili, jeżeli stopy procentowe nie pójdą do góry powyżej 10 proc., to w drugim półroczu 2022 r. wszyscy, którzy skorzystają z wakacji kredytowych, zapłacą de facto mniej, niż zapłacili w drugim półroczu 2021 r. - mówił w "Studiu Biznes".
Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wyjaśnił, że to nie rozwiązuje problemu. - To jest de facto przepchnięcie problemu na "po wyborach", bo te wakacje kredytowe jeszcze będą obowiązywać w 2023 r., a co potem? - pyta ekonomista. - Stopy procentowe raczej dalej będą wysokie i osoby, które w tej chwili zdecydowały się na wakacje kredytowe, będą musiały co miesiąc płacić wysokie raty, a gospodarka wcale nie ma najlepszych perspektyw przed sobą - tłumaczył.
- Wzrost będzie wolniejszy, tempo wzrostu płac będzie pewnie niższe od inflacji, więc w rezultacie ten problem jest tylko przepychany na "po wyborach". W tej chwili ludzie się ucieszą, że nie muszą płacić rat kredytowych, ale co się odwlecze to nie uciecze - podsumował.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Premier Mateusz Morawiecki i ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska podczas wtorkowej konferencji zapowiedzieli pomoc finansową dla kredytobiorców. Ustawa w tej sprawie trafiła do konsultacji. Rząd chce zaoferować wsparcie w postaci wakacji kredytowych, zastąpienia stawki WIBOR nowym wskaźnikiem i ułatwieniami w uzyskaniu pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
"Projekt przygotowaliśmy we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Chcemy, by 17 maja Rada Ministrów przyjęła nowe przepisy. Do 13 maja trwają konsultacje społeczne, podczas których chcemy poznać opinie rynku" - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski, cytowany w komunikacie.
Więcej o zapowiadanym przez rząd wsparciu dla kredytobiorców przeczytasz w poniższym artykule: