Wakacje kredytowe. Czy to dobry pomysł? Ekspert: Oceniam bardzo negatywnie

- W tej chwili ludzie się ucieszą, że nie muszą płacić rat kredytowych, ale co się odwlecze to nie uciecze - powiedział w "Studiu Biznes" Gazeta.pl dr Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight. Zdaniem eksperta pomysł rządu ws. wakacji kredytowych nie rozwiąże problemu. - To jest de facto przepchnięcie problemu na "po wyborach" - ocenił.
Zobacz wideo Pomysł rządu na pomoc kredytobiorcom to odsunięcie problemu na później? Ekspert ocenia

- Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa i uważam, że to jest dobre rozwiązanie. Ono było wprowadzone wcześniej - w tej chwili to, co rząd proponuje w nowym projekcie ustawy, to jest umożliwienie cyfrowego złożenia wniosku do tego funduszu. Super, że nareszcie fundusz przechodzi do epoki cyfrowej - powiedział ekonomista.

Drewno i płyty MDF drastycznie podrożały. Wzrost cen nawet o 130 proc. (zdjęcie ilustracyjne)Rząd zapowiada rewolucję na rynku drewna. Będzie surowcem strategicznym

Rząd chce pomóc kredytobiorcom? "Ludzie się ucieszą, ale co się odwlecze to nie uciecze"

Zaznaczył, że dokapitalizowanie tego funduszu odbyłoby się tak czy inaczej. 

- Natomiast narzędzie, które oceniam bardzo negatywnie i populistycznie, to są wakacje kredytowe, bo faktycznie - w tej chwili, jeżeli stopy procentowe nie pójdą do góry powyżej 10 proc., to w drugim półroczu 2022 r. wszyscy, którzy skorzystają z wakacji kredytowych, zapłacą de facto mniej, niż zapłacili w drugim półroczu 2021 r. - mówił w "Studiu Biznes".

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Poseł PiS Marek SuskiMarek Suski do kredytobiorców: Jak się zaciąga kredyty, to się je spłaca

Wyjaśnił, że to nie rozwiązuje problemu. - To jest de facto przepchnięcie problemu na "po wyborach", bo te wakacje kredytowe jeszcze będą obowiązywać w 2023 r., a co potem? - pyta ekonomista. - Stopy procentowe raczej dalej będą wysokie i osoby, które w tej chwili zdecydowały się na wakacje kredytowe, będą musiały co miesiąc płacić wysokie raty, a gospodarka wcale nie ma najlepszych perspektyw przed sobą - tłumaczył.

- Wzrost będzie wolniejszy, tempo wzrostu płac będzie pewnie niższe od inflacji, więc w rezultacie ten problem jest tylko przepychany na "po wyborach". W tej chwili ludzie się ucieszą, że nie muszą płacić rat kredytowych, ale co się odwlecze to nie uciecze - podsumował.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wakacje kredytowe. Rząd zapowiedział wsparcie dla kredytobiorców

Premier Mateusz Morawiecki i ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska podczas wtorkowej konferencji zapowiedzieli pomoc finansową dla kredytobiorców. Ustawa w tej sprawie trafiła do konsultacji. Rząd chce zaoferować wsparcie w postaci wakacji kredytowych, zastąpienia stawki WIBOR nowym wskaźnikiem i ułatwieniami w uzyskaniu pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

"Projekt przygotowaliśmy we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego i Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Chcemy, by 17 maja Rada Ministrów przyjęła nowe przepisy. Do 13 maja trwają konsultacje społeczne, podczas których chcemy poznać opinie rynku" - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski, cytowany w komunikacie.

Więcej o zapowiadanym przez rząd wsparciu dla kredytobiorców przeczytasz w poniższym artykule:

Rząd zapowiada wsparcie dla kredytobiorcówWsparcie dla kredytobiorców. "Już można składać wnioski"

Więcej o: