Banki muszą oddać pieniądze spłacającym kredyty mieszkaniowe. UOKiK o szczegółach

Banki muszą zwracać niektórym kredytobiorcom część pieniędzy za zaciągnięte kredyty hipoteczne. Jak wyjaśnia UOKiK, chodzi o pobraną prowizję, marżę, koszty pośrednictwa czy przygotowania umowy. O które umowy chodzi?

Część osób, które całkowicie spłaciły lub nadpłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty po 21 lipca 2017 roku, mogą liczyć na zwrot części pieniędzy. Chodzi o część opłat pobranych w związku z zawarciem umowy - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zobacz wideo Czerniak: W przeliczeniu na czereśnie mieszkania będą tańsze

Prezes UOKiK: Bank powinien automatycznie zwrócić pieniądze

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, w opublikowanym stanowisku wyjaśnia, że bank powinien dokonać automatycznego rozliczenia, gdy spłacamy kredyt hipoteczny w całości lub w części. W związku z tym skróceniu ulega okres kredytowania.

Prezes Urzędu zacytował odpowiedni paragraf prawny: "W przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem określonym w umowie o kredyt hipoteczny całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu hipotecznego przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą".

Bank nie oddał pieniędzy? "Złóż reklamację"

Tomasz Chróstny wyjaśnia też, że w przypadku braku automatycznego zwrotu pieniędzy należy złożyć reklamację. "Procedura wcześniejszej spłaty powinna być opisana w umowie kredytowej. Możesz powołać się na stanowisko Prezesa UOKiK - pobierz je ze strony finanse.uokik.gov.pl. Wyjaśniamy w nim, dlaczego należy ci się proporcjonalny zwrot opłat, z jakich przepisów to wynika i jak bank powinien to obliczyć" - czytamy w komunikacie. 

Jak wyjaśnia UOKiK, bank powinien się rozliczyć według metody liniowej. Wśród kwot, które powinny zostać rozliczone, urząd wymienia m.in. z pobraną prowizję, marżę, koszty pośrednictwa czy przygotowania umowy. "Jest to metoda najbardziej zrozumiała dla konsumentów, najprostsza, przejrzysta i sprawiedliwa" - uważa UOKiK.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Kursy walut (zdjęcie ilustracyjne) Czesi z największą inflacją w regionie. Polska, Węgry i Niemcy nie odstają

Więcej o: