Rząd nie musi płacić firmie odszkodowania. Zapadł pierwszy wyrok w sprawie lockdownu

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia oddalił w całości powództwo przedsiębiorcy przeciwko Skarbowi Państwa - ustalił Business Insider. Firma z Krakowa domagała się odszkodowania za lockdown wprowadzony podczas pandemii. Jest to pierwszy, jeszcze nieprawomocny, wyrok w tej sprawie.

Krakowska firma Fit Factory wytoczyła pozew o zapłatę odszkodowania za ograniczenia, które obowiązywały podczas lockdownu w czasie pandemii COVID-19. Sąd jednak oddalił powództwo, a Skarb Państwa jest na dobrej drodze do tego, żeby nie płacić odszkodowania.

- Jest to wyrok nieprawomocny i stronie powodowej z branży fitness służy od niego środek odwoławczy. Sąd oddalając powództwo, stwierdził, że w tej sprawie strona powodowa nie wykazała bezprawności postępowania organów władzy publicznej - wyjaśnił w rozmowie z Business Insider rzecznik Prokuratorii Generalnej mecenas Bartosz Swatek. Dodał, że we wszystkich sprawach Prokuratoria Generalna składała wniosek o oddalenie powództwa.

Lockdown zaszkodził firmom. Przedsiębiorcy składali pozwy

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa na początku 2020 r., rząd wprowadzał restrykcje w prowadzeniu działalności gospodarczej, które raz łagodził, a raz zaostrzał, w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Przedsiębiorcy w obawie przed utratą swoich biznesów organizowali protesty.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej tarczy antykryzysowej dla firmTarcza antykryzysowa nie wszystkich osłoniła. Przedsiębiorcy muszą oddać środki

Rząd wprowadził następnie tarcze antykryzysowe, które jednak nie pomogły przedsiębiorcom w wystarczającym stopniu, dlatego zaczęły pojawiać się zapowiedzi pozwów wobec Skarbu Państwa. Przypomnijmy, pierwszy i największy pozew zbiorowy złożyła branża gastronomiczna. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Restauracja (zdjęcie ilustracyjne)279 restauratorów domaga się od Skarbu Państwa 211 mln zł. Złożyli pozew

Ze statystyk Prokuratorii Generalnej, która reprezentuje w takich sprawach Skarb Państwa, wynika, że do sądów wpłynęło w sumie dziesięć pozwów o odszkodowania za lockdown lub stwierdzenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za wprowadzone zakazy i ograniczenia - informuje Business Insider.

Łącznie sześć pozwów złożyły firmy z branży fitness, restauracyjnej i turystycznej oraz właściciel galerii handlowej na kwoty od 75 tys. zł do ponad 450 tys. zł. Wpłynęły też cztery pozwy grupowe od branży turystycznej i od branży eventowej, jednak nie ma w nich wskazanych kwot dochodzonego odszkodowania.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska jako małżeństwo. „Fucking Bornholm" jedną z premier tygodnia
Więcej o: