Niedziela handlowa. Czy w niedzielę 15 maja sklepy będę otwarte?

Wraz z każdym zbliżającym się weekendem nasuwa się pytanie, dotyczące tego, czy w niedzielę będziemy mogli zrobić zakupy. Ostatnia taka okazja była w kwietniu. Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne?

Ostatnia niedziela, podczas której mogliśmy zrobić zakupy, przypadła 24 kwietnia. Okazuje się, że w niedzielę 15 maja sklepy będą jednak zamknięte. Najbliższą okazją do handlu w niedzielę będzie dopiero czerwiec. Wtedy będziemy mogli wybrać się do sklepów dopiero pod koniec miesiąca - 26 czerwca.

Zobacz wideo Czy ze względu na sytuację w Ukrainie będą otwarte w niedzielę sklepy?

Niedziela handlowa. Kiedy przypadają niedziele handlowe w 2022 roku?

Ustawa, która zakazuje handlu w niedziele, weszła w życie 1 marca 2018 roku. Od tego czasu możemy zrobić zakupy w niedziele jedynie kilka razy w roku. Podczas całego 2022 roku takich okazji jest siedem. Jedna z nich była 30 stycznia, kolejne dwie były w kwietniu - 10 oraz 24 kwietnia. Przed nami dopiero ta, która wypada 26 czerwca. Następne odbędą się 28 sierpnia, a później 11 oraz 18 grudnia.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Etykiety z cenami z antywojennymi hasłamiRosyjskie sklepy z antywojennymi hasłami. Aktywiści podmienili etykiety

Niedziela handlowa. Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedzielę?

Od zakazu handlu w niedziele są nieliczne wyjątki. Sprzedaż w każdą niedzielę mogą prowadzić m.in. cukiernie, stacje paliw, kawiarnie, sklepy z prasą, apteki, placówki lecznicze dla zwierząt, placówki w których obowiązuje handel pamiątkami lub dewocjonaliami, placówki pocztowe w których przeważa handel prasą, placówki handlowe w hotelach, sklepy na dworcach, zakłady pogrzebowe czy sklepy w zakładach leczniczych.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara grzywny od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Jeśli zakaz handlu jest notorycznie łamany przez właściciela sklepu, wówczas grozi nawet kara ograniczenia wolności.

Więcej o: