Cena za truskawki w 2022 roku. Pojawiają się już pierwsze truskawki z Polski - ile kosztują?

Sezon na polskie truskawki powoli się rozpoczyna. Ile w tym roku zapłacimy za te owoce? Od czego zależy cena truskawek i czy istnieje sposób, aby zmniejszyć ich cenę? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w kwietniu mierzona rok do roku wyniosła 12,4 proc. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku ceny w kategorii żywność wzrosły o 13,2 proc. 

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Jaka będzie cena truskawek w 2022 roku?  

Jak informuje portal farmer.pl, obecnie na targach i rynkach znajdują się truskawki z południowej Europy i kosztują od 12 do 15 złotych. Sezon na polskie truskawki dopiero się rozpoczyna. Obecnie za krajowe truskawki zapłacimy w hurcie od 18 do 25 złotych, jednak cena ta będzie systematycznie spadać. W porównaniu do innych owoców, takich jak np. czereśnie czy borówki, cena za truskawki jest bardzo korzystna i porównywalna do zeszłorocznych cen. 

- Truskawki kosztują od 12 do 20 zł za kg w zależności od podaży w danej chwili, odmiany i standardu opakowania - powiedział portalowi sadyogrody.pl Maciej Kmer, ekspert z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. w Broniszach. Jak dodał, "cena truskawek zależna jest od czasu, energii i kosztów, które ponosi plantator na przygotowane owoców do sprzedaży".

Czereśnie Czereśnie po 260 zł? Ekspertka: To może być bomba pestycydowa

Truskawki będą tańsze, jeśli zbierzemy je samodzielnie z pola

W podkaście "Cena: od pola do półki" poruszono temat naszych rodzimych truskawek, których cena jest uzależniona od wielu czynników - między innymi od pogody.

Drugim czynnikiem wpływającym na cenę są pracownicy zbierający owoce na polach. Za truskawki zapłacimy więcej, jeśli rąk do pracy będzie mniej. Jednak od czasu pandemii COVID-19 niektórzy rolnicy oferują klientom, aby samodzielnie przyjeżdżali i zbierali truskawki - wówczas są one tańsza o koszt transportu. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Owoce (zdjęcie ilustracyjne) Ceny czereśni szokują. Dlaczego owoce i warzywa są tak drogie? Ekspert wyjaśnia

Więcej o: