14. emerytura. Świadczenie niższe niż 50 zł nie zostanie wypłacone. Morawiecki: "Spełniamy obietnice"

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, w przyszłym tygodniu rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącym 14. emerytury. Ustawa zakłada, że świadczenie w wysokości mniejszej niż 50 zł nie zostanie przyznane w ogóle.

W środę w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy, która zakłada, że czternaste emerytury zostaną wypłacone w sierpniu wraz z przysługującą emeryturą lub rentą. Pełnej kwoty 1217,98 złotych nie otrzyma jednak każdy. Trafi ona jedynie do świadczeniobiorców, których podstawowa kwota przyznanej renty lub emerytury nie przekracza 2900 zł.

Posłanka PiS Iwona ArentPosłanka PiS: "Nieprawda, pan kłamie!". Okazało się, że sama kłamała

14. emerytura. Rząd zajmie się ustawą o "czternastkach"

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w piątek 13 maja, że w przyszłym tygodniu rząd planuje zająć się ustawą o 14. emeryturze. "Na weekend mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14 emeryturze! Spełniamy obietnice i wspieramy polskie rodziny!" - przekazał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki.

Projekt ustawy przewiduje, że dodatkowe świadczenie ma trafić do osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł. Jeśli wysokość pozyskiwanego stale świadczenia przekracza tę kwotę, wtedy 14. emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

14. emerytura. Świadczenie poniżej 50 zł nie będzie wypłacane

Projekt ustawy zakłada, że kwota dodatkowego świadczenia musi wynosić co najmniej 50 zł. Jeśli przyznana kwota 14. emerytury będzie więc niższa niż 50 zł to świadczenie nie będzie w ogóle przyznawane.

Należy też pamiętać, że 14. emerytura przysługuje osobom, którym nie zawieszono prawa do uzyskania świadczenia na dzień 31 lipca 2022 r. Dotyczy to również osób, które nie otrzymują emerytury lub renty w wysokości powyżej 4188,44 zł. Dodatkowe świadczenie jest wypłacane z urzędu wraz z wypłatą świadczeń w sierpniu br.

Premier Mateusz Morawiecki.Morawiecki: przekazanie samolotów Ukrainie musi być jednomyślną decyzją NATO

Więcej o: