Zdolność kredytowa Polaków mniejsza o połowę. Zakup mieszkania utrudniają nie tylko wysokie stopy

- Zdolność kredytowa obniżyła się o ponad połowę względem 2021 r., przy czym za około dwie trzecie spadku odpowiada wzrost stóp procentowych - wyjaśnia Wojciech Matysiak, kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości PKO BP. Co odpowiada za pozostałą część spadku zdolności?

Spore grono Polaków dość szybko pożegnało się - przynajmniej na jakiś czas - z możliwością zakupu mieszkania na kredyt. W ciągu roku zdolność kredytowa obywateli naszego kraju zmniejszyła się bowiem średnio o połowę, przez co wielu skazanych jest na wynajem. 

Mieszkania niedostępne nie tylko przez wyższe stopy procentowe

"Kupno mieszkania w dużym mieście to w coraz większym stopniu luksus dla zamożnych" - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Za ten stan rzeczy odpowiadają dwa główne czynniki. - Zdolność kredytowa obniżyła się o ponad połowę względem 2021 r., przy czym za około dwie trzecie spadku odpowiada wzrost stóp procentowych, a za około jedną trzecią rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) zmiany w zasadach wyliczania zdolności - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Wojciech Matysiak, kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości PKO BP. 

Na początku roku Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła stanowisko, z którego wynika, że w procesie oceny zdolności kredytowej banki przyjmują minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 punktów procentowych. Wcześniej ten poziom wynosił 2,5 pp. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Radosław Fogiel gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (16.05)

Zmiana na rynku najmu

Zdaniem Wojciecha Matysiaka przez spadek zdolności kredytowej Polaków poprawia się sytuacja na rynku najmu. - Obecnie wskutek tych czynników oraz napływu uchodźców rentowność najmu jest nawet o ok. 1 pkt proc. wyższa niż rok temu - uważa ekspert. 

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments uważa, że rosnąć mogą zarówno ceny nieruchomości jak i popularność najmu. Z jednej strony wiele osób nie będzie po prostu stać na zakup mieszkania i na wynajem będą skazane. Z drugiej zaś wysokie ceny nieruchomości mogą być podtrzymywane przez zainteresowanie zagranicznych funduszy, które będą na potęgę budować mieszkania w Polsce, by je wynajmować. -  Są to najczęściej zagraniczne podmioty, które wciąż mają dostęp do taniego finansowania (w strefie euro stopy procentowe są wciąż bliskie zera), a na polskim rynku mogą zarobić nawet dwa razy więcej niż na Zachodzie - mówi.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: