Spore grono Polaków dość szybko pożegnało się - przynajmniej na jakiś czas - z możliwością zakupu mieszkania na kredyt. W ciągu roku zdolność kredytowa obywateli naszego kraju zmniejszyła się bowiem średnio o połowę, przez co wielu skazanych jest na wynajem.
"Kupno mieszkania w dużym mieście to w coraz większym stopniu luksus dla zamożnych" - twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".
Za ten stan rzeczy odpowiadają dwa główne czynniki. - Zdolność kredytowa obniżyła się o ponad połowę względem 2021 r., przy czym za około dwie trzecie spadku odpowiada wzrost stóp procentowych, a za około jedną trzecią rekomendowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) zmiany w zasadach wyliczania zdolności - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Wojciech Matysiak, kierownik Zespołu Analiz Nieruchomości PKO BP.
Na początku roku Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła stanowisko, z którego wynika, że w procesie oceny zdolności kredytowej banki przyjmują minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 punktów procentowych. Wcześniej ten poziom wynosił 2,5 pp.
Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zdaniem Wojciecha Matysiaka przez spadek zdolności kredytowej Polaków poprawia się sytuacja na rynku najmu. - Obecnie wskutek tych czynników oraz napływu uchodźców rentowność najmu jest nawet o ok. 1 pkt proc. wyższa niż rok temu - uważa ekspert.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments uważa, że rosnąć mogą zarówno ceny nieruchomości jak i popularność najmu. Z jednej strony wiele osób nie będzie po prostu stać na zakup mieszkania i na wynajem będą skazane. Z drugiej zaś wysokie ceny nieruchomości mogą być podtrzymywane przez zainteresowanie zagranicznych funduszy, które będą na potęgę budować mieszkania w Polsce, by je wynajmować. - Są to najczęściej zagraniczne podmioty, które wciąż mają dostęp do taniego finansowania (w strefie euro stopy procentowe są wciąż bliskie zera), a na polskim rynku mogą zarobić nawet dwa razy więcej niż na Zachodzie - mówi.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl