14. emerytura będzie wypłacona w sierpniu? Rząd ma się zająć projektem ustawy o "czternastkach"

Rząd ma się zająć we wtorek projektem ustawy o "czternastkach", które są kolejnym w 2022 roku dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Wniosek złożyła ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Projekt przewiduje wypłaty dodatku w sierpniu oraz nieprzyznawanie "czternastek" mniejszych niż 50 zł.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował 13 maja, że rząd planuje zająć się "czternastkami". "Na weekend mam dla wszystkich polskich emerytów świetną wiadomość. Już w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14 emeryturze!" - przekazał w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki.  

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska?

14 emerytura. Rząd zamierza przyjąć dziś projekt

W zeszłą środę (11 maja) rząd opublikował wykaz prac legislacyjnych, który przewidywał projekt zawierający "czternastą emeryturę", a dziś (17 maja) włączył go do porządku obrad. Projekt ustawy przewiduje, że dodatkowe świadczenie ma trafić do osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Jeżeli jednak przekroczy tę kwotę, to 14. emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.  

Osoby otrzymujące 14. emeryturę zostaną zwolnione z odprowadzenia podatku dochodowego i otrzymają jednakową kwotę - 1217,98 zł. W 2021 roku jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości - przypomina wpl.pl.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

14 emerytura. Świadczenie poniżej 50 zł nie będzie wypłacane

Ustawa ma również zapis o tym, że minimalna kwota świadczenia musi wynosić 50 złotych. Jeżeli "czternastka" będzie niższa od tej kwoty, nie zostanie wcale przyznana. 14. emerytura nie przysługuje również osobom, którym zawieszono prawa do uzyskania świadczenia na dzień 31 lipca 2022 r. oraz takim, które otrzymują emerytury lub renty w wysokości powyżej 4188,44 zł.  

Projektem ustawy rząd zajmie się na posiedzeniu o godz. 11. Przewiduje on, że dodatkowa emerytura będzie wypłacana z urzędu wraz z wypłatą świadczeń sierpniowych.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: