Jeśli nie WIBOR, to co? Dziś Polacy mogą poznać wskaźnik, od którego zależy wysokość rat. Ma być taniej

WIBOR, zgodnie z deklaracjami rządu, ma zniknąć już na początku przyszłego roku. We wtorek możemy poznać jednego z kandydatów na nowy wskaźnik, od którego zależą m.in. raty kredytów.

We wtorek Polacy mają szansę poznać nowy wskaźnik, który zastąpi WIBOR stosowany m.in. do obliczania wysokości rat za kredyt hipoteczny. Propozycję przedstawić ma GPW Benchmark, spółka należąca do Giełdy Papierów Wartościowych.

Zobacz wideo Zjednoczona Prawica dotrwa zjednoczona do wyborów w 2023 roku? Pytamy posła Fogla

WIBOR do kosza. To może być jego następca

WIBOR zastąpić może Warszawski Indeks Rynku Depozytowego. Czy będzie korzystniejszy dla kredytobiorców?  Marek Dietl, szef GPW, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przyznaje, że następca WIBOR-u może być niższy nawet o 2 punkty procentowe wobec obecnego wskaźnika. 

Zaletą, ale i wadą nowego rozwiązania, ma być znacznie szybszy czas reagowania na sytuację rynkową. Z jednej strony będzie to lepsze dla kredytobiorców, bo kiedy stopy procentowe spadną, nie będą czekały długich miesięcy na zmianę. Każdy kij ma jednak dwa końce - niektórzy kredytobiorcy dziś dość wolno odczuwają zmiany stóp na wyższe. 

Rząd chce pomóc kredytobiorcom. Likwidacja WIBOR-u jednym z elementów

Wycofanie wskaźnika WIBOR to jeden z trzech głównych elementów ustawy o pomocy kredytobiorcom. Banki stosują  - Wskaźnik WIBOR będzie obniżony do wypracowanej nowej stawki. Jeżeli sektor bankowy tego nie wypracuje, to mamy awaryjne rozwiązanie - zapowiedział premier przed tygodniem prezentując nowy projekt. 

Wskazał, że nowym wskaźnikiem może być wskaźnik POLONIA stosowany przez NBP. Ma być korzystny nawet o 0,4 punktu procentowego. - To są oszczędności w wysokości nawet miliarda złotych - wyjaśnił szef rządu. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe i nie tylko. Tak rząd chce pomóc kredytobiorcom

Innym istotnym założeniem ustawy są wakacje kredytowe. - Rozszerzamy tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Wprowadzamy pakiet czterech miesięcy kredytowych w tym roku i czterech miesięcy w przyszłym roku - stwierdził szef rządu. Wyjaśnił, że koszty tej pomocy poniosą banki, a korzyść dla kredytobiorców sięgnie poziomu 3 mld zł  - mówił premier. 

Trzecim element wsparcia to powiększenie puli środków w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. - Ustawowo zapewnimy, że Fundusz  zostanie zwiększony z 600 mln zł do 2 mld zł w tym roku - wyjaśnił premier. Podobne rozszerzenie funduszu ma nastąpić w przyszłym roku.

Związek Banków Polskich krytykuje

Pomysł likwidacji WIBOR-u nie podoba się wszystkim. - Zapowiedź premiera likwidacji stawki WIBOR przyjęliśmy z pewnym zaskoczeniem. Jej administratorem jest przecież spółka GPW Benchmark z rodziny spółek wokół warszawskiej giełdy, a sposób jej kreowania nadzoruje Komisja Nadzoru Finansowego, która nie stwierdziła żadnych uchybień - mówi w rozmowie z Interią Włodzimierz Artur Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Jego zdaniem zmiana wskaźnika to bardzo wrażliwy element funkcjonowania sektora finansowego. - A na jego stabilności powinno wszystkim zależeć - twierdzi. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: