Tanie loty już nie będą tanie. Szef Ryanair: Ceny latem wzrosną o blisko 10 proc.

Dyrektor generalny linii lotniczych Ryanair Michael O'Leary poinformował na antenie BBC, że "ceny biletów wzrosną tego lata z powodu dużego popytu na wakacje na europejskich plażach". Spodziewa się, że ceny będą wyższe o "wysoką jednocyfrową wartość procentową".

Jak informuje BBC w poniedziałek, Ryanair ogłosił roczne straty w wysokości 355 mln euro. Przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu firmy w zeszłym roku miały być: wariant omikron oraz wojna w Ukrainie. Mimo to strata była mniejsza, niż oczekiwano i zmniejszyła się z 1,02 mld euro straty odnotowanej w poprzednim roku. Michael O'Leary, dyrektor generalny Ryanaira zapowiedział, że linie lotnicze powinny odzyskać "rozsądną rentowność" w bieżącym roku.  

Zobacz wideo Stewardesa Justyna Kłęk opowiada o tajnikach swojego zawodu

Ryanair zapowiada wyższe ceny lotów latem 

Szef Ryanair tłumaczył jednak na antenie BBC, że obowiązujące jeszcze niższe ceny lotów powodują wzrost liczby pasażerów, co pomaga firmie w wyjściu z kryzysu po pandemii. Zapowiedział, że co prawda w czerwcu ceny będą niższe nawet niż przed pandemią, ale nie potrwa to długo.  

- Wydaje nam się, że w szczytowym okresie letnim ceny będą wyższe, ponieważ jest tak duży popyt na plaże w Europie i te podwyżki cen będą się utrzymywać. Na podstawie około 50 procent wszystkich rezerwacji spodziewamy się, że w okresie letnim ceny wzrosną o wysoką jednocyfrową wartość - tłumaczył w programie Today na BBC.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Ryanair. Rynek lotniczy powoli wraca do stanu sprzed pandemii 

Michael O'Leary zwrócił uwagę, że "krzywa rezerwacji" zaczyna przypominać czasy sprzed pandemii. Klienci Ryanaira rezerwują swoje podróże jednak później niż zwykle, często w ostatniej chwili. Mimo to dzięki zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią ruch lotniczy znacznie się zwiększył.

O'Leary podał, że z jego linii skorzystało już w roku ubiegłym 97,1 mln gości. Rok wcześniej było to jedynie 27,5 mln osób. Przed pandemią z usług linii Ryanair korzystało 150 mln gości, a w tym roku firma zakłada nawet przewóz 165 mln pasażerów.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny lotów latem wzrosną, ale zimą znów mogą być niższe 

Szef Ryanaira spekulował, że przyszłej zimy ceny będą niższe niż latem, ale podkreślił, że na razie jest za wcześnie, by mówić o tym ponad wszelką wątpliwość.  

"Najwyraźniej nastąpi spowolnienie gospodarcze, istnieją pewne obawy przed recesją, a w czasie recesji najtańszy dostawca, którym w Wielkiej Brytanii i w Europie jest Ryanair, poradzi sobie lepiej, ale poradzi sobie lepiej, ponieważ będziemy w stanie utrzymać niższe ceny" - tłumaczył BBC.  

Więcej o: