14. emerytura 2022 - kiedy wypłata? Emeryci i renciści dostaną świadczenia jeszcze w lecie [ZASADY]

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu wypłaty 14. emerytur ruszą w sierpniu. W jakie dni konkretnie emeryci i renciści mogą spodziewać się dodatkowego świadczenia?

We wtorek 17 maja ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła termin wypłaty tak zwanych "czternastek". Do otrzymania dodatkowego świadczenia upoważnionych jest około dziewięć milionów osób. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

14. emerytura w 2022 roku - kiedy ruszą wypłaty?

Ministerka Marlena Maląg potwierdziła, że wypłaty 14. emerytur ruszą w sierpniu. Informacja ta została przedstawiona podczas wtorkowej konferencji prasowej w Klubie Seniora w Świerczach w województwie mazowieckim. W spotkaniu udział wziął także premier Mateusz Morawiecki oraz minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

"Czternastki", podobnie jak 13. emerytury, trafią na konta świadczeniobiorców razem z przyznawaną emeryturą lub rentą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje je w różnych terminach. 14. emerytura może więc pojawić się na koncie w dniach: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 sierpnia.

Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969. Istotna zmiana w sposobie rozpatrywania wniosków przez ZUSEmerytury. Ważne zmiany od czerwca. Można stracić świadczenie

Czternaste emerytury w 2022 roku - jakie są zasady?

Zgodnie z zasadami, 14. emeryturę otrzymają osoby, które nie mają zawieszonego prawa do podstawowego świadczenia na dzień 31 lipca 2022 roku. Kwota dodatkowej emerytury ma odpowiadać najniższemu świadczeniu (emeryturze minimalnej, która w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto - 1217,98 zł na rękę). Pełne świadczenie trafi jednak tylko do świadczeniobiorców, których emerytura lub renta nie jest wyższa od 2900 zł brutto. Pozostałe osoby otrzymają 14. emeryturę pomniejszoną zgonie z zasadą "złotówka za złotówkę". Emeryci, których świadczenie wynosi ponad 4300 zł brutto, nie otrzymają świadczenia. 

Czternaste świadczenie trafi także do rolników. Zgodnie z zapowiedziami rozwiązanie dodatkowego świadczenia będzie stosowane w odniesieniu do: emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, rent inwalidów wojennych i wojskowych. 

Marlena Maląg, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk podczas konferencji14. emerytura dla nowej grupy. "Seniorzy nie muszą składać wniosków"

Więcej o: