Wakacje 2022. Bon turystyczny - do kiedy można wykorzystać świadczenie?

Bon turystyczny to dodatkowe świadczenie wspierające rodziny oraz branżę turystyczną po pandemii COVID-19. Sprawdź, do kiedy wykorzystasz bon turystycznego oraz jak go otrzymać.

Bon turystyczny możemy wykorzystać podczas wakacji nad polskim morzem, na Mazurach lub w górach. Rodzice mogą zapłacić nim m.in. za wycieczki szkolne czy obozy. 

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Bon turystyczny - kto może otrzymać?

Bon turystyczny to świadczenie przeznaczone dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Na każde z dzieci przypada 500 złotych - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze osiemnastu lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 złotych. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu. Bon turystyczny może zostać wykorzystany do 30 września 2022 roku.

Jak aktywować bon turystyczny? Instrukcja

Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS. Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Bon turystyczny możemy zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz. 

Więcej o: