14. emerytura. Rząd przyjął projekt ustawy. Ile ma wynieść "czternastka"?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o 14. emeryturze. Wiadomo, kiedy ma ruszyć wypłata "czternastek" i jaka ma być wysokość świadczeń. Pozostaje jeszcze uzyskać dla ustawy akceptację Sejmu, Senatu i podpis prezydenta.

Rząd już od pewnego czasu zapewnia, że emeryci i renciści również w tym roku otrzymają 14. emeryturę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powiadomiło we wtorek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowym świadczeniu pieniężnym w 2022 r. Chodzi oczywiście o "czternastkę".

"Czternastka" - kiedy wypłata? Ile wyniesie świadczenie?

14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz z wypłatą świadczeń sierpniowych i wynieść 1338,44 zł brutto. Zgodnie z projektem ustawy dodatkowe świadczenie ma trafić do osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", jeśli świadczeniobiorca przekroczy tę kwotę, to 14. emerytura zostanie wypłacona w wysokości najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto przypomnieć, że zgodnie z przyjętym przez rząd projektem minimalna kwota świadczenia musi wynosić 50 złotych. Jeżeli "czternastka" będzie niższa od tej kwoty, to nie zostanie przyznana. 14. emerytura nie przysługuje również osobom, którym zawieszono prawa do uzyskania świadczenia na dzień 31 lipca 2022 r. oraz takim, które otrzymują emerytury lub renty w wysokości powyżej 4188,44 zł.

14. emerytura również dla rolników

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej zapowiedział ważne zmiany dla rolników. Po pierwsze, będą oni mogli przechodzić na emerytury bez konieczności przekazywania gospodarstwa następcy. Do tej pory było to wymogiem. Po drugie, 14. emerytura zostanie też wypłacona rolnikom-emerytom.

- Dla wszystkich rolników będzie 14. emerytura, to pomoc dla nich w tych trudnych czasach - stwierdził Kowalczyk. Wyjaśnił też, że przed kilkoma tygodniami parlament przyjął ustawę o tym, że rolnicy mogą przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazywania gospodarstwa. - To jest realizacja sprawiedliwości dziejowej - ocenił Kowalczyk.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: