Mieszkanie bez wkładu własnego - dla kogo i od kiedy? [ZASADY PROGRAMU]

Mieszkanie bez wkładu własnego to nowy program rządu, który w życie wchodzi już 27 maja. Jakie rozwiązania przewiduje? Kto może starać się o udział w nim? Przedstawiamy najważniejsze zasady projektu.

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden z projektów zapowiadanych w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z zamierzeniami, program ten ma umożliwić zakup mieszkania osobom, które mają zdolność kredytową, ale nie mogą uzbierać odpowiednich środków na wkład własny. Jakie są zasady i problemy wynikające z nowego projektu rządu?

Zobacz wideo Zandberg: W większości cywilizowanych krajów europejskich raty kredytów są stałe. W Polsce banki zaprosiły do kasyna

Mieszkanie bez wkładu własnego - do kogo jest skierowany program?

W programie wziąć udział mogą osoby, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu hipotecznego, ale jednocześnie nie mają wystarczających środków na zebranie wymaganego przez banki wkładu własnego. Projekt skierowany jest do gospodarstw domowych o niskich dochodach, które przy odpowiednich warunkach są w stanie uzyskać kredyt nawet w wysokości 100 proc. wartości mieszkania. 

Osoby, które zakładają rodziny, mogą też liczyć na spłatę części kredytu w sytuacji, gdy dojdzie do powiększenia gospodarstwa domowego o drugie lub kolejne dziecko (jest to 20 tys. złotych w przypadku drugiego dziecka i 60 tys. w przypadku trzeciego lub kolejnego). Co ważne, z programu mogą skorzystać nie tylko rodziny wielodzietne czy małżeństwa, ale też pary i single. 

W przypadku osób, które są w nieformalnym związku i posiadają dziecko, kredyt w ramach projektu mogą wziąć wspólnie. Pary, które nie są małżeństwem i nie posiadają dziecka, mogą o kredyt starać się osobno.

Kolejka w McDonald's w RosjiRosjanie żegnają McDonald's. Duże kolejki po ostatnie BigMaki [WIDEO]

Mieszkanie bez wkładu własnego - ile wynosi gwarancja?

Gwarancja BGK w ramach programu zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Wynosi ona nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków na kredyt. Kwota gwarantowana nie może być jednak wyższa niż 100 tysięcy złotych. 

Od kiedy i na ile obowiązuje oferta mieszkania bez wkładu własnego? 

Mieszkanie bez wkładu własnego ma wystartować w piątek 27 maja - wówczas znana będzie liczba banków, które wezmą w niej udział. Gwarancja BGK będzie udzielana na kredyt mieszkaniowy na minimum 15 lat. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy będzie udzielany wyłącznie w walucie polskiej. Warto dodać, że program nie jest skierowany do osób, które już teraz posiadają kredyt mieszkaniowy.

WAŻNE: Terminy udostępnienia gwarancji w ramach programu zależą od banków udzielających kredytów.

Mateusz Morawiecki i Marlena MalągKuriozalne. Maląg: Czternasta emerytura to nasza odpowiedź na inflację

Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie warunki trzeba spełnić?

Warunkiem wzięcia udziału w projekcie jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego przez osoby, które wchodzą w skład danego gospodarstwa. Wyjątkiem od tej zasady są tylko rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci - wówczas w czasie zaciągnięcia kredytu mogą mieć mieszkanie nie większe niż 50 m2 (dwójka dzieci), 75 m2 (trójka dzieci) lub 90 m2 (czworo dzieci). Limit nie obowiązują rodzin z piątką lub większą liczbą dzieci.

Cena mieszkania ma znaczenie 

Ustawa określa też limit ceny mieszkania. Jest to iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków i współczynnika 1,3 w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym oraz 1,2 a przypadku mieszkań na rynku wtórnym. Minister Waldemar Buda zapowiedział jednak, że w związku z wysokimi stopami oprocentowania współczynniki te mają wzrosnąć kolejno do 1,4 i 1,3. W praktyce oznacza to, że nie wszystkie upatrzone mieszkania będą podlegały pod program. Z obliczeń ekspertów wynika, że tylko kilka proc. mieszkań spełnia te warunki w największych miastach, takich jak Kraków, Szczecin czy Warszawa. 

- Po podniesieniu limitów nawet w tych skrajnych przypadkach dostępność nieruchomości wzrośnie z kilku procent do kilkunastu, co już da realny wybór. W praktyce ta wydawałoby się drobna zmiana powoduje, że w miastach wojewódzkich oferta mieszkań "łapiących się na program" rośnie średnio o około 1/3 - komentuje decyzje resortu Bartosz Turek w rozmowie z "Business Insiderem". Jak obliczył ekspert, po podniesieniu limitu w Warszawie będzie można kupić używane mieszkania za ponad 10 tys. zł za m kw., a w przypadku mieszkania od dewelopera za prawie 10 tys. 800 zł. 

Więcej o: