14. emerytura w tym roku przyjdzie zaskakująco wcześnie. Czy trzeba składać wniosek? [ZASADY]

14. emerytura będzie wypłacana również w tym roku - to już niemal pewne. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, z którego dowiadujemy się, kiedy ruszy wypłata "czternastek". Czy trzeba składać wniosek? Wyjaśniamy.

Projekt ustawy o 14. emeryturze został przyjęty we wtorek i musi jeszcze uzyskać akceptację Sejmu, Senatu i podpis prezydenta. Do tegorocznej "czternastki" wprowadzono pewne zmiany, m.in. minimalną kwotę świadczenia. Co więcej, dodatkowe pieniądze wyjątkowo wcześnie trafią w ręce seniorów.

Marlena Maląg, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk podczas konferencji 14. emerytura dla nowej grupy. "Seniorzy nie muszą składać wniosków"

"Czternastka" - kiedy wypłata świadczenia?

14. emerytura ma być wypłacana już w sierpniu i wyniesie 1338,44 zł brutto. Zgodnie z projektem ustawy dodatkowe świadczenie ma trafić do osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", jeśli świadczeniobiorca przekroczy tę kwotę, to 14. emerytura zostanie wypłacona w wysokości najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto przypomnieć, że zgodnie z przyjętym przez rząd projektem minimalna kwota świadczenia musi wynosić 50 złotych. Jeżeli "czternastka" będzie niższa od tej kwoty, to nie zostanie przyznana. 14. emerytura nie przysługuje również osobom, którym zawieszono prawa do uzyskania świadczenia na dzień 31 lipca 2022 r. oraz takim, które otrzymują emerytury lub renty w wysokości powyżej 4188,44 zł.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury wzrosną nawet o 300 zł. Rekordowa waloryzacja w 2023 roku

14. emerytura. Czy trzeba składać wniosek?

Projekt ustawy zakłada, że 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu - czyli bez konieczności składania wniosku. Decyzje w sprawie "czternastki" będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe, również one będą wypłacać świadczenia. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wydaje i kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaca ZUS.

W tym roku - zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy - 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób. Ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,3 mln - w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to kwota ok. 11,4 mld zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: