Rzecznik rządu Piotr Muller: Wypłata środków z KPO możliwa we wrześniu

Fundusze z KPO mogą niedługo zostać odblokowane. Członkowie rządu mówią o porozumieniu z Komisją Europejską. Zanim jednak środki trafią do Polski, musimy do końca czerwca wdrożyć reformy, które rzecznik rządu Piotr Muller nazwał kamieniami milowymi.

Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii we wtorek informował, że Polska wypracowała porozumienie z Komisją Europejską w temacie Krajowego Planu Odbudowy. W lipcu mamy złożyć wniosek o wypłatę środków. W 2022 roku do Polski ma trafić 4,1 mld euro

Zobacz wideo

Środki z KPO mogą trafić do Polski we wrześniu

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że wypłata środków z Krajowego Planu Odbudowy będzie możliwa we wrześniu. Zaznaczył, że wcześniej trzeba będzie wypełnić - jak się wyraził - "kamienie milowe, które zostały wynegocjowane".

Te kamienie milowe trafią teraz do Komisji Europejskiej do akceptacji. Zespoły negocjacyjne dogadały się odnośnie do kamieni milowych, czyli treści reform, jakie należy wprowadzić, musimy je wdrożyć do końca czerwca. Później Komisja Europejska w lipcu i sierpniu ocenia wdrażanie reform i wypłaca transzę we wrześniu - taki jest harmonogram działań Komisji

- tłumaczył rzecznik rządu.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

W ubiegłą niedzielę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polski rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie warunków uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy. Jednym z nich była zmiana funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W tym miesiącu powinien zakończyć się proces formalnej akceptacji polskiego planu wydatkowania funduszy unijnych przeznaczonych na odbudowę gospodarki po pandemii. Rząd liczy na formalne zaakceptowanie KPO albo na środowym posiedzeniu unijnych komisarzy, albo w przyszłym tygodniu.

Ile Polska otrzyma środków za KPO?

Polska ma otrzymać 58 mld euro, czyli przeszło 260 mld złotych. Źródłem pieniędzy jest unijny Fundusz Odbudowy powołany do życia w odpowiedzi na wybuch pandemii COVID-19. W ramach powyższej kwoty ok. 23,9 mld euro to bezzwrotne dotacje. Ponad 34,2 mld euro stanowią z kolei nisko oprocentowane pożyczki. Środki z KPO mają posłużyć m.in. do reformy rynku pracy, wsparcia dla mieszkalnictwa, zmiany finansowania szpitali, czy wprowadzeniu w Polsce nowego typu przedsiębiorstw. 

Rząd informował, że do Polski popłynie 770 mld złotych (171 mld euro) środków unijnych. Na te wyliczenia składały się środki z KPO oraz około 113 mld z wieloletniego funduszu unijnego na lata 2021-2027.

Więcej o: