Kto nie dostanie 14. emerytury? Obowiązuje zasada złotówka za złotówkę

14. emerytura ma być wypłacona również w tym roku. Projekt przewiduje dodatkową wypłatę dla seniorów. Nie każdy jednak ją otrzyma. Obowiązuje kryterium dochodowe i zasada złotówka za złotówkę.

Projekt ustawy o 14. emeryturze został przyjęty we wtorek i musi jeszcze uzyskać akceptację Sejmu, Senatu i podpis prezydenta. Do tegorocznej "czternastki" wprowadzono pewne zmiany, m.in. minimalną kwotę świadczenia. Co więcej, dodatkowe pieniądze wyjątkowo wcześnie trafią w ręce seniorów. Nie każdy jednak otrzyma wypłatę.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Kto nie otrzyma 14. emerytury?

14. emerytura ma być wypłacana już w sierpniu i wyniesie 1338,44 zł brutto. Zgodnie z projektem ustawy dodatkowe świadczenie trafi w całości do osób, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", jeśli świadczeniobiorca przekroczy tę kwotę, to 14. emerytura zostanie wypłacona w wysokości najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Jeśli więc emerytura wynosi 3 tys. zł to czternastka będzie pomniejszona o 100 zł. 

Oznacza to, że osoby, które mają 4188,44 zł emerytury, nie otrzymają w ogóle świadczenia. Rząd wprowadził bowiem również minimalną wypłatę na poziomie 50 zł. Ponadto czternastka nie trafi do osób, których prawo do emerytury lub renty zostało zawieszone. 

14. emerytura. Czy trzeba składać wniosek?

Projekt ustawy zakłada, że 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu - czyli bez konieczności składania wniosku. Decyzje w sprawie "czternastki" będą wydawać właściwe organy emerytalno-rentowe, również one będą wypłacać świadczenia. W razie zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje wydaje i kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłaca ZUS.

W tym roku - zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy - 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób. Ok. 7,7 mln emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,3 mln - w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to kwota ok. 11,4 mld zł.

Więcej o: