25 tys. ton benzyny dla Ukrainy. Polska przekaże paliwo ze swoich rezerw

Ukraina dostanie 25 tysięcy ton benzyny z polskich rezerw. Poinformowała o tym ukraińska wicepremierka i ministerka gospodarki Julia Swyrydenko. Spotkała się ona w ukraińskiej stolicy z ministerką klimatu i środowiska Anną Moskwą. Polityczka powiedziała też, że Polska zgłosi członkostwo Ukrainy do Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Ministerka Julia Swyrydenko na wspólnej konferencji prasowej z ministerką Anną Moskwą zaznaczyła, że do wojny 97 procent paliw było dostarczanych do Ukrainy z Rosji i Białorusi. Obecnie tamte kierunki zostały zamknięte. Ponadto Rosjanie zniszczyli rafinerię w Krzemieńczuku. 

Dlatego w Ukrainie odczuwalny jest deficyt paliw, zwłaszcza benzyny. Na wielu stacjach jej brakuje. Te stacje, które ją mają, reglamentują sprzedaż do 20 litrów dla klientów indywidualnych. Przed dystrybutorami tworzą się długie kolejki samochodów.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Oczekiwałbym, że zostanie podjęta decyzja o nadaniu Ukrainie statusu kandydata do UE

Polska przekaże Ukrainie 25 tys. ton paliwa z rezerw

Ukraińska wicepremierka zaznaczyła, że otrzymała dobrą wiadomość: z polskich rezerw nadane będzie 25 tysięcy ton benzyny w celu zbalansowania rynku paliw. Jak podkreśliła, Ukraina zacznie otrzymywać benzynę już od początku przyszłego tygodnia.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Anna Moskwa zaznaczyła z kolei, że resort pracuje nad tym, by zwiększyć przepustowość polsko-ukraińskiej granicy, jeśli chodzi o przesyłanie paliw. Dodała, że tak dobrej współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi spółkami paliwowymi jeszcze nie było. Tworzone są nowe kierunki dostaw i nowy system zabezpieczenia energetycznego. Zdaniem polskiej ministerki środowiska, współpraca będzie kontynuowana w czasach pokoju.

Polska zgłosi Ukrainę do Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Anna Moskwa zadeklarowała też w Kijowie, że Polska zgłosi Ukrainę jako nowego członka Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Podkreśliła, że nasz kraj wesprze sąsiada w całym procesie akcesji.

Na wspólnej konferencji prasowej powiedziała, że jest "dobra wola" po stronie Międzynarodowej Agencji Energetycznej, by "Ukraina mogła wejść na ścieżkę członkostwa", a następnie, po roli obserwatora, przystąpić do organizacji. Ministerka podkreśliła, że to prestiżowa agencja, działająca na obszarze bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego. "My jako Polska deklarujemy zgłoszenie Ukrainy jako członka i też wsparcie w przeprowadzeniu całego procesu akcesji do tej organizacji".

Szefowa resortu klimatu zauważyła, że członkami MAE są nie tylko kraje europejskie, ale także między innymi Stany Zjednoczone, Korea i Japonia.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna to organizacja afiliowana przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Główne zadania agencji to: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej; promocja racjonalnych polityk energetycznych w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami niebędącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi; promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych oraz pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska.

Więcej o: