Od 1 lipca 2021 roku wprowadzono obowiązek zgłaszania źródeł ciepła w budynkach, nawet tych niezamieszkiwanych. Do kiedy złożyć deklaracje? Wszystko zależy od tego, od kiedy uruchomione zostało źródło ogrzewania.
Do 9 marca deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw złożyło 2 399 994 właścicieli lub zarządów budynków - także tych niemieszkalnych, w których zlokalizowane są źródła ciepła lub spalania paliw (o mocy do 1 MK). Odpowiednie dokumenty należy złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
W budynkach, w których źródła ciepła pracowały od 1 lipca 2021 roku, specjalne deklaracje należy złożyć do 30 czerwca 2022 roku. Jeśli źródło ciepła zastało zainstalowane i uruchomione po 1 lipca 2021 roku, wówczas czas na zgłoszenie wynosi zaledwie 13 dni.
Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie może skutkować karą grzywny. Za brak zgłoszenia źródła ciepła można nałożyć karę w wysokości do 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, wówczas kara może wzrosnąć do nawet pięciu tysięcy złotych.
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że wśród źródeł ciepła znajdują się:
Deklarację można złożyć w formie papierowej (listownie lub w odpowiednim urzędzie - odpowiadającym lokalizacji budynku) lub w formie elektronicznej (za pośrednictwem strony CEEB). Wzór deklaracji można znaleźć na stronie rządowej.
Deklaracja musi zawierać informacje, takie jak: