Wakacje 2022. Ile zapłacimy za wypoczynek? Kiedy i gdzie najtaniej?

Dwucyfrowa inflacja, niepewna sytuacja na rynku kursu walut, wojna w Ukrainie - to tylko kilka z nielicznych czynników, które negatywnie wpływają na cenę wyjazdu w ramach wypoczynku. Podpowiadamy, co zrobić, aby wakacje w tym roku nie zrujnowały portfela.

Branża hotelarska w Polsce od dłuższego czasu jest w trudnej sytuacji. Choć w tym roku restrykcje sanitarne związane z pandemią COVID-19 zostały zniesione, okazuje się, pokoje nadal nie przynoszą oczekiwanych zysków. Od wybuchu wojny na Ukrainie 60 proc. ośrodków przyjęło uchodźców. Spośród udzielonych im noclegów, aż 41 proc. było świadczonych bezpłatnie - wynika z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Ponadto dwucyfrowa i wciąż rosnąca inflacja każe Polakom się mocno zastanawiać nad wydatkami takimi jak m.in. wyjazd na urlop. Ile zapłacimy w tym roku za wypoczynek? Cena zależy od miejsca, standardu, warunków czy atrakcji. W pierwszym tygodniu sierpnia w 2022 roku będzie średnio o 533 zł droższy niż w tym samym terminie 2021 r. - cytuje Onet wyliczenia Instytutu Wyliczeń Rynków Turystycznych TravelData.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wakacje kredytowe? Ekspert: To oznacza, że będziemy spłacać kredyt o 8 miesięcy dłużej

Wakacje 2022. Kiedy i gdzie najtaniej?

Wakacyjna oferta kupowana z wyprzedzeniem jest najkorzystniejsza. Do połowy czerwca kosztuje ona najmniej. Dodatkowo zaliczka daje gwarancję stałej ceny. Co więcej, niektóre biura gwarantują, że jeśli pojawi się bardziej atrakcyjna oferta, klient może z niej skorzystać. 

- Jeśli wyjeżdżamy za granicę na wypoczynek dłuższy niż city break, rekomendowałabym rezerwację za pośrednictwem biura podróży. Ceny proponowane przez touroperatorów są wynegocjowane, zatem hotel wykupiony w pakiecie razem z przelotem, transferem i ubezpieczeniem będzie w korzystniejszej cenie, niż gdybyśmy go rezerwowali indywidualnie. Biuro zapewnia opiekę rezydenta, zwykle pod opieką fachowców czujemy się bezpieczniej - mówi w "Rzeczpospolitej" Natalia Jaworska, ekspertka w Noclegi.pl.

W czerwcu tanie wczasy znajdziemy w Grecji, na Krecie, Cyprze, a także w Bułgarii i Albanii. W Azji na niskobudżetową podróż warto pojechać do Nepalu, Bhutanu lub Wietnamu, natomiast w Afryce to Egipt, Maroko i Ghana.

- Zwolenników samodzielnego polowania na wyjątkowo tanie oferty na krótkie wypady za granicę zachęcam do korzystania z niskokosztowych linii lotniczych oraz sprawdzonych platform rezerwacyjnych. Platformy te weryfikują obiekty, z którymi współpracują - komentuje ekspertka.

Zadatek, czy zaliczka?

Zanim dokonamy rezerwacji, warto zapytać o konsekwencje w wypadku ewentualnej rezygnacji z oferty. Niewiele jest w sezonie obiektów, w których można bezpłatnie odwołać nocleg. Dlatego, czytając umowę, warto zwrócić uwagę na takie pojęcia jak: zaliczka i zadatek. Zaliczka jest zwrotna. Jeśli umowa nie dojdzie do skutku, mamy zagwarantowane, że odzyskamy pieniądze w przeciwieństwie do zadatku, który jest bezzwrotny.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: