Rosja wstrzymała dostawy gazu do Finlandii. Kolejny kraj z zakręconym kurkiem

Rosja wstrzymała dostawy gazu ziemnego do Finlandii - poinformował Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego tego surowca. Rząd w Helsinkach odmówił płacenia za gaz rublami.

Jednocześnie Gasgrid zapewnia, że ilość gazu potrzebna na fińskim rynku jest importowana przez Balticconnector - gazociąg łączący Finlandię i Estonię. Mimo odcięcia dostaw rosyjskiego gazu do Finlandii, "system gazowy jest obecnie w równowadze" - czytamy w dzisiejszym (21 maja) komunikacie operatora.

Finlandia chce przystąpić do NATO. Teraz Rosja odcięła jej gaz

Przypomnijmy, że rosyjski Gazprom Export już w piątek zapowiadał wstrzymanie dostaw gazu do Finlandii. Podkreślono, że kurek zostanie zakręcony w sobotę o godzinie 4:00 GMT (7:00 rano czasu polskiego). Decyzja w sprawie dostaw gazu zbiega się w czasie z głosowaniem, do którego doszło kilka dni temu w fińskim parlamencie. We wtorek przeważająca większość parlamentarzystów opowiedziała za się za przystąpieniem Finlandii do NATO.

Szwecja i Finlandia wręczyły listy aplikacyjneSzwecja i Finlandia złożyły w Brukseli wnioski o przyjęcie do NATO

Dyrektor generalny fińskiej spółki gazowej Gasum, Mika Wiljanen zapewnił, że koncern przygotowywał się do tej sytuacji i dostawy gazu "w ciągu najbliższych miesięcy" będą prowadzone, o ile nie dojdzie do zakłóceń w samej sieci przesyłowej.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto dodać, że Finlandia w małym stopniu wykorzystuje gaz w energetyce. W miksie energetycznym gaz ma zaledwie 6-procentowy udział, ale w większości był sprowadzany z Rosji. Większość importu jest używana w przemyśle chemicznym, który może być bardzo wrażliwy na odcięcie dostaw.

Sanna Marin, premierka FinlandiiFinlandia bez dostaw prądu z Rosji. Brakujący import może zapewnić Szwecja

Rosja chciała zmusić kraje do płatności za gaz w rublach

Gdy zachodnie kraje nałożyły sankcje na rosyjski system finansowy i zamroziły aktywa Banku Centralnego, Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący wszystkich zagranicznych kontrahentów do regulowania należności w rosyjskiej walucie. Poinformowano, że podmioty, które tego nie zrobią, zostaną pozbawione rosyjskiego gazu. Na tej podstawie władze Rosji wstrzymały już dostarczanie paliwa do Polski i Bułgarii. 

Komisja Europejska uznała, że dokonywanie opłat tak jak chce tego Władimir Putin, jest sprzeczne z zapisami kontraktowymi i narusza sankcje nałożone na Rosję. Moskwa otworzyła w jednym z banków specjalne konto, na które kontrahenci mogą wpłacać dolary lub euro, które następnie zamieniane są na ruble. W ocenie Komisji Europejskiej ten sposób opłaty również narusza restrykcje.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy
Więcej o: