Rosja wstrzymała dostawy gazu do Finlandii. Kolejny kraj z zakręconym kurkiem

Rosja wstrzymała dostawy gazu ziemnego do Finlandii - poinformował Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego tego surowca. Rząd w Helsinkach odmówił płacenia za gaz rublami.

Jednocześnie Gasgrid zapewnia, że ilość gazu potrzebna na fińskim rynku jest importowana przez Balticconnector - gazociąg łączący Finlandię i Estonię. Mimo odcięcia dostaw rosyjskiego gazu do Finlandii, "system gazowy jest obecnie w równowadze" - czytamy w dzisiejszym (21 maja) komunikacie operatora.

Finlandia chce przystąpić do NATO. Teraz Rosja odcięła jej gaz

Przypomnijmy, że rosyjski Gazprom Export już w piątek zapowiadał wstrzymanie dostaw gazu do Finlandii. Podkreślono, że kurek zostanie zakręcony w sobotę o godzinie 4:00 GMT (7:00 rano czasu polskiego). Decyzja w sprawie dostaw gazu zbiega się w czasie z głosowaniem, do którego doszło kilka dni temu w fińskim parlamencie. We wtorek przeważająca większość parlamentarzystów opowiedziała za się za przystąpieniem Finlandii do NATO.

Dyrektor generalny fińskiej spółki gazowej Gasum, Mika Wiljanen zapewnił, że koncern przygotowywał się do tej sytuacji i dostawy gazu "w ciągu najbliższych miesięcy" będą prowadzone, o ile nie dojdzie do zakłóceń w samej sieci przesyłowej.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Warto dodać, że Finlandia w małym stopniu wykorzystuje gaz w energetyce. W miksie energetycznym gaz ma zaledwie 6-procentowy udział, ale w większości był sprowadzany z Rosji. Większość importu jest używana w przemyśle chemicznym, który może być bardzo wrażliwy na odcięcie dostaw.

Rosja chciała zmusić kraje do płatności za gaz w rublach

Gdy zachodnie kraje nałożyły sankcje na rosyjski system finansowy i zamroziły aktywa Banku Centralnego, Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący wszystkich zagranicznych kontrahentów do regulowania należności w rosyjskiej walucie. Poinformowano, że podmioty, które tego nie zrobią, zostaną pozbawione rosyjskiego gazu. Na tej podstawie władze Rosji wstrzymały już dostarczanie paliwa do Polski i Bułgarii. 

Komisja Europejska uznała, że dokonywanie opłat tak jak chce tego Władimir Putin, jest sprzeczne z zapisami kontraktowymi i narusza sankcje nałożone na Rosję. Moskwa otworzyła w jednym z banków specjalne konto, na które kontrahenci mogą wpłacać dolary lub euro, które następnie zamieniane są na ruble. W ocenie Komisji Europejskiej ten sposób opłaty również narusza restrykcje.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy
Więcej o: