Rząd wypowiada porozumienie ws. Jamału. "Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem"

"Polska wypowiada międzyrządowe porozumienie gazowe z 1993 roku ws. Jamału" - poinformowała ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, to wynik ataku Rosji na Ukrainę, który "potwierdził trafność determinacji polskiego rządu w kierunku całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu".
Zobacz wideo Tracz o REPowerEU: KE postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy

W poniedziałek Anna Moskwa przekazała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że 13 maja polski rząd przyjął uchwałę dot. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji. Jak dodała, nota w tej sprawie ma zostać wysłana przez polskie MSZ jeszcze w poniedziałek. 

"Polska wypowiada międzyrządowe porozumienie gazowe z 1993 roku ws. Jamału. Agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła trafność determinacji polskiego rządu w kierunku całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Zawsze wiedzieliśmy, że Gazprom nie jest wiarygodnym partnerem" - napisała ministerka klimatu i środowiska na Twitterze.

Koniec "polsko-rosyjskich relacji gazowych"

Anna Moskwa w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreśliła, że polski rząd już od dawna przygotowywał się do tego, aby z końcem 2022 roku zamknąć kontrakt z Gazpromem i tym samym nie kupować już więcej gazu z Rosji. Jak dodała, uchwała rządu ws. Jamału była naturalnym krokiem po tym, jak Kreml zdecydował o zakręceniu Polsce kurka z gazem. - Kiedy Rosja odcinając nas od dostaw de facto złamała zapisy umowy, polski rząd uznał, że ze względu na naruszenie jego istotnych warunków, przestało ono obowiązywać - zaznaczyła.

- Wygaśnięcie porozumienia w sposób jednoznaczny i stanowczy kończy historię polsko-rosyjskich relacji gazowych - dodała.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki i Piotr PatkowskiIle kredytobiorcy zyskają na likwidacji WIBOR? Patkowski: Nawet 1 mld zł

Czym jest kontrakt jamalski?

Pod koniec kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Powodem takiego działania mogło być to, że polskie spółki nie zgodziły się na to, by zapłacić za surowiec w rublach - tak, jak domagał się tego Władimir Putin.

Kontrakt jamalski to ogólna nazwa do zbioru porozumień pomiędzy rządami Polski i Rosji oraz między przedsiębiorstwami: rosyjskim Gazpromem i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG).

W sierpniu 1993 roku między Polską a Rosją podpisana została pierwsza umowa dotycząca budowy systemów gazociągu. Porozumienie ze strony podpisane zostało przez rząd Hanny Suchockiej i Jana Marii Rokity. Po dwóch latach podpisano natomiast protokół w związku z budową, a w 2003 roku protokół dodatkowy (który zmieniono jeszcze w 2010 roku) - dowiadujemy się z Centrum Informacji o Rynku Energii. Na podstawie umów zbudowano gazociąg Jamał-Europa, w którym przewidziano dostawy gazu ziemnego w latach 2000-2022. Z zapisów wynikało, że po tranzycie rosyjskiego gazu do Polski, to z naszego kraju miał następować dalszy tranzyt surowca. Jednak już na początku tego roku PGNiG informowało, że przekazało Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia tzw. kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku. 

Gazociąg jamalski biegnie przez Polskę

Gazociąg jamalski jest głównym dostawcą gazu dla Europy i przebiega przez tereny Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec. W przypadku naszego kraju, trasa gazociągu ciągnie się przez pięć województw: podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie, a dokładnie od wsi Kondratki do wsi Górzyca. Trasa gazociągu przebiega głównie przez tereny rolne, a w przypadku terenów leśnych nad gazociągiem rozciąga się ośmiometrowy pas niezalesiony. 

Polski odcinek gazociągu ma długość 684 kilometrów. Tłocznie gazu znajdują się w miejscowościach: Kondratki, Zambrów, Ciechanów, Włocławek i Szamotuły.

Więcej informacji w poniższym tekście:

Gazociąg JamalskiRosja wstrzymała dostawy gazu. Czym jest kontrakt jamalski?

Więcej o: