Bizancjum Morawieckiego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozrosła się do ponad tysiąca osób

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów na koniec 2021 zatrudniała niemal 2,5 razy więcej pracowników niż w roku 2015 - alarmuje Michał Wypij z Porozumienia. KPRM broni się, twierdząc, że w poszczególnych latach przejmowała nowe zadania i zwiększenie zatrudnienia było niezbędne.

Sześć lat temu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zatrudniała 553 pracowników. W trakcie rządów Zjednoczonej Prawicy zajęcie w KPRM znalazło znacznie więcej osób. Ile? O konkrety zapytał w interpelacji poselskiej Michał Wypij z partii Porozumienie.

Zobacz wideo Morawiecki porównuje informatyka i szewca. Który z nich jest członkiem elity narodu?

KPRM ujawnia, jak wzrosło zatrudnienie. Grubo ponad dwa razy więcej etatów

Najnowsze dane przekazane przez Kancelarię są szokujące - zatrudnienie wzrosło bowiem do 1331 osób. Wzrost zatrudnienia jest więc niemal dwuipółkrotny.

Rozrastanie się Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jeszcze lepiej przedstawiają szczegółowe dane dotyczące liczby poszczególnych komórek czy stanowisk kierowniczych. I tak w roku 2015 liczba komórek w KPRM sięgała 16, w 2018 już 25, a w 2021 45. Liczba dyrektorów i zastępców w 2015 wynosiła 38, w 2018 61, a w roku 2021 116. 

Liczba pracowników w przeliczeniu na jedną komórkę spadła. W 2015 roku współczynnik wynosił 14,55, w 2018 11,31, a w 2021 11,47. Szczegółowe dane prezentuje powyższa tabela. 

KPRM tłumaczy: Wzrost zatrudnienia wynika ze zwiększenia się liczby zadań

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich w odpowiedzi na interpelacją posła Porozumienia wyjaśnia powody zwiększonego zatrudnienia. KPRM w kolejnych latach przejmowała część obowiązków niektórych resortów. "W roku 2017 Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powierzone zostały niektóre zadania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze zlikwidowanego Ministerstwa Skarbu Państwa. W związku z tymi zmianami nastąpił wzrost zatrudnienia" - czytamy w piśmie. 

Sytuacja powtarzała się w kolejnych latach. "W roku 2018 zwiększyła się liczba zadań w związku z utworzeniem i funkcjonowaniem Centrum Analiz Strategicznych oraz Zespołu ds. Programu GovTech Polska. Na dzień 31 grudnia 2018 roku w KPRM zatrudnionych było 690 pracowników, w tym 61 dyrektorów i zastępców dyrektorów" - tłumaczy Wenderlich. "W roku 2019 Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały powierzone nowe zadania związane z utworzeniem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą celem zapewnienia realizacji działań podejmowanych przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą w zakresie pomocy Polonii i Polakom poza granicami kraju" - dodaje. 

W roku 2020 do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przeniesiono ponad 100 pracowników z pionu europejskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ponad 400 pracowników działu informatyzacji zniesionego Ministerstwa Cyfryzacji. W roku 2021 kontynuowane były dodatkowe zadania w związku ze stanem pandemii, w tym KPRM stanowiła ośrodek koordynacji Narodowego Programu Szczepień.

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: