Przedawnienie długu? Nie wobec fiskusa. Ministerstwo Sprawiedliwości chce ścigać nawet po latach

Fiskus ma pięć lat, by ściągnąć od przedsiębiorcy podatki takie jak PIT. Po tym okresie należność ulega przedawnieniu. Ministerstwo Sprawiedliwości chce jednak zmienić prawo w tym zakresie.

Wykreślenie jednego artykułu w kodeksie karnym skarbowym może przynieść gigantyczne konsekwencje dla osób, które nie spłacą swoich zobowiązań wobec fiskusa. Dziś nie można karać za przestępstwo polegające np. na niepłaceniu podatek, jeśli sam podatek się już przedawnił. Czyli w przypadku podatku VAT po pięciu latach. 

Po zmianie przepisów, jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", sąd będzie mógł ukarać podatnika za przestępstwo skarbowe. 

Zobacz wideo Tadeusz Cymański gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (25.05)

Nowe przepisy budzą wątpliwości nawet w rządzie?

Dziennik podkreśla, że nowe regulacje są kontrowersyjne nawet dla przedstawicieli innych resortów. Ministerstwo rozwoju alarmuje bowiem, że wejście w życie zmian będzie w praktyce oznaczać "nałożenie obowiązku uiszczenia należności, która w świetle przepisów prawa podatkowego nie istnieje". 

W ocenie Adama Bartosiewicza z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, doradcy podatkowego, będzie można wszcząć postępowanie karnoskarbowe, a sąd będzie mógł nałożyć na sprawcę obowiązek wyrównania uszczuplonej należności, nawet po latach od wygaśnięcia obowiązku zapłaty daniny. 

Drakońskie kary za wykroczenia skarbowe. Rząd zmienił przepisy

Zaostrzenie regulacji dotyczących zobowiązań wobec fiskusa nie byłoby pierwszym tego typu ruchem rządu. W ubiegłym roku podniesiono bowiem wysokość mandatów karnych za wykroczenia skarbowe. Maksymalna kwota kary z tego sięga dziś pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia. To kilkanaście tysięcy złotych i kilka razy więcej niż przed wprowadzeniem przepisów. 

Rząd zaostrzenie przepisów argumentował koniecznością odciążenia sądów. Miał być wynikiem praktycznych doświadczeń podczas przeprowadzanych kontroli. 

Inne przepisy, wprowadzone w ubiegłym roku, ograniczają też możliwość składania korekt przez przedsiębiorców. Jeśli organ podatkowy rozpocznie już postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, to korekta złożona przez płatnika przestanie mieć znaczenie. Wcześniej można ją było złożyć nawet po rozpoczęciu działań przez fiskusa. 

Więcej o gospodarce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: