Kiedy będzie wypłacona 14. emerytura? Wiceminister Stanisław Szwed podał nową datę

Wypłaty 14. emerytury ruszą pod koniec sierpnia - zapowiedział Stanisław Szewd, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Termin został zmieniony ze względu na "problemy informatyczne z systemem", który umożliwia ich wypłatę. Tymczasem projekt dot. "czternastek" nie został jeszcze przegłosowany przez parlament. Posłowie zajmą się nim na najbliższym posiedzeniu Sejmu (25-26 maja).

14. emerytura to dodatkowe świadczenie, które mają otrzymać emeryci i renciści. W zeszłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o takim świadczeniu w 2022 roku. - Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków - odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego. Wysokość tego świadczenia to wysokość minimalnej emerytury, a więc 1338,44 zł - tłumaczyła ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zgodnie z tą zapowiedzią, 14. emerytura miała być wypłacana na początku sierpnia, teraz sytuacja się zmienia. 

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury?

14. emerytura. Kiedy zostaną wypłacone świadczenia?

Jak podaje Onet za Polską Agencją Prasową, ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych ZUS i KRUS do przeprowadzenia wypłat, 14 emerytura będzie wypłacana od 25 sierpnia do 20 września. Rząd wprowadził do projektu autopoprawkę, która przesunęła termin wypłaty świadczenia. 

Wiceminister Szwed tłumaczył, że "osoby, które zawsze otrzymywały świadczenie na końcu teraz otrzymają je na początku", cytuje onet.pl. W związku z wprowadzoną poprawką do grona osób, które będą mogły otrzymać emeryturę, dołączyli seniorzy, którzy nabędą praw do świadczenia do 24 sierpnia 2022 roku.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

14. emerytura. Wypłaty w sierpniu i wrześniu 

Wiceszef MRiPS tłumaczył, że projekt w sprawie czternastej emerytury będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 25-26 maja.

W tym roku - zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy - 14. emerytura ma trafić do ok. 9 mln osób. Ok. 7,7 mln emerytów i rencistów ma otrzymać wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,3 mln - w wysokości odpowiednio pomniejszonej. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to kwota ok. 11,4 mld zł. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: