Ceny benzyny w górę, znów jest droższa od oleju napędowego. Gdzie najtaniej w Polsce? [CENY PALIW]

Ceny paliw nadal rosną. Za benzynę 95-oktanową kierowcy płacą już średnio 7,33 zł za litr i po raz pierwszy od października paliwo to jest droższe od oleju napędowego. Z kolei cena gazu LPG nieco się obniżyła.

Kierowcy nie mają powodów do zadowolenia - benzyna cały czas drożeje. Spada za to cena oleju napędowego i autogazu.

Ceny paliw w Polsce. Benzyna coraz droższa, diesel i LPG tanieje

Litr benzyny 95-oktanowej kosztował w środę średnio 7,33 zł. Paliwo to podrożało o 10 groszy względem ostatniego tygodnia - podaje e-petrol.pl. Za diesla należy zapłacić 7,09 zł/litr. Eksperci portalu wskazują, że olej napędowy po raz pierwszy od października 2021 r. jest ponownie tańszy od benzyny. Potaniał również gaz LPG - ten kosztuje w środę średnio 3,62 zł za litr.

Za benzynę PB 95 kierowcy zapłacą najmniej w województwie łódzkim, pomorskim i śląskim oraz na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Tam litr tego paliwa kosztuje średnio 7,31 zł - wynika z najnowszego badania stacji, zrealizowanego przez e-petrol.pl. Diesel najtańszy jest na stacjach w województwie łódzkim oraz w świętokrzyskim i opolskim (7,06 zł/litr), a gaz za 3,51 zł za litr można kupić na Lubelszczyźnie.

Zobacz wideo Czy grozi nam 10 zł za litr paliwa? Pytamy eksperta

Daniel Obajtek: "Orlen nie łupi kierowców". Jacek Sasin: "Absolutnie nie mówmy o bezradności rządu"

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił w niedzielę 22 maja, że spółka "nie łupi kierowców". - Zysk operacyjny z handlu detalicznego detalu mamy taki sam w pierwszym kwartale 2022 r., jak w pierwszym kwartale 2021 roku - stwierdził.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dopytywany o wielkość zysku powiedział jedynie, że to "tajemnica firmy". Odniósł się też do cen poza Polską. - Wiem, że paliwa są drogie, ale nie jesteśmy gospodarką oderwaną od rzeczywistości. Proszę spojrzeć na ceny w innych krajach - powiedział w radiowej "Jedynce".

Natomiast minister aktywów państwowych Jacek Sasin, komentując wysokie ceny paliw, stwierdził: "Na tle Europy mamy najtańsze paliwa. W wielu krajach europejskich to jest w przeliczeniu na złotówki ponad 11 zł czy ponad 10 zł".

- Absolutnie nie mówmy o bezradności rządu, ponieważ my podjęliśmy rzeczywiście te działania, które były możliwe w ramach regulacji europejskich, czyli przede wszystkim redukcję do absolutnych minimów tych wszystkich obciążeń, podatków na paliwa. Trzeba o tym mówić - dodał w piątek 20 maja w "Radiu Plus".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: