Bon turystyczny. Do kiedy jest ważny? Rząd przedłużył pierwotny termin, ale czas ucieka

Bon turystyczny obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy. Na wakacje na każde dziecko można wydać do 500 zł. Do kiedy jest ważny bon turystyczny i jak złożyć odpowiedni wniosek?

Bon turystyczny pierwotnie obowiązywał do końca marca 2022 roku. Jego ważność jednak wydłużono. Prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której bon turystyczny można wykorzystać jeszcze przez kilka miesięcy. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny 2022. Do kiedy można wykorzystać?

Bon turystyczny obowiązuje do 30 września 2022 roku. Na jego wykorzystanie zostało więc już tylko kilka ostatnich miesięcy.

Polski Bon Turystyczny ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymają dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania. Całość można przeznaczyć na wypoczynek tylko w Polsce.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wybierając się na urlop, należy sprawdzić, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny - nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie przyjmują płatności bonem.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest jednak sporo. Wśród nich są m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Bon turystyczny można aktywować przez PUE ZUS

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: