Media: Polskie Radio w 2023 roku zakłada niemal zerowy wynik finansowy

Polskie Radio w 2023 roku zamierza uzyskać 407,8 mln zł przychodów ogółem i ponieść 398,2 mln zł kosztów rodzajowych - podaje "Presserwis", który dotarł do przyszłorocznych planów programowo-finansowych spółki.

"Wynik finansowy brutto Polskiego Radia szacowany jest w 2023 roku na 1,4 mln zł, a po uwzględnieniu podatku dochodowego wynik netto ma być zbliżony do zera" - czytamy w "Presserwis".

Polskie Radio (zdjęcie ilustracyjne)Dziennikarze Polskiego Radia zarabiają po 11 tys. zł. A kierownicy?

Polskie Radio prognozuje wyższe koszty emisji programów i wynagrodzenia

Plan programowo-finansowy spółki na 2023 rok, do którego dotarła gazeta, przewiduje, że przychody byłyby wyższe o 15,1 proc. niż w 2021 r. (354,3 mln zł). Polskie Radio prognozuje także, że koszty urosną o 9,9 proc. W stosunku do 2021 roku wzrosnąć mają m.in. koszty emisji programów (o 7,2 mln zł) i koszty wynagrodzeń (o 8,4 mln zł).

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nadawca spodziewa się, że w przyszłym roku koszty wyniosą 368 mln zł. Spółka wnioskuje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wypłatę 339,2 mln zł - podaje "Presserwis".

Polskie Radio szacuje, że w 2022 r. poniesie straty rzędu 179 mln zł

Jak pisaliśmy na początku maja, spółka złożyła do Rady Mediów Narodowych prognozę na 2022 rok. Wynika z niej, że Polskie Radio zanotuje w tym roku spadek wpływów o 40 proc. i 179 mln zł straty. Część ekspertów dopatruje się tu "błędu w rozliczeniu". Inni wskazują, że taki wynik nie jest żadnym zaskoczeniem, a rozgłośnię czeka "katastrofa".

Polskie Radio (zdjęcie ilustracyjne)Polskie Radio może mieć stratę rzędu 179 mln zł. "To żadne zaskoczenie"

Budżet rozgłośni w dużym stopniu opiera się na pieniądzach, które przydziela rząd. W tym roku z przyznanych na media publiczne 2 mld zł, w ramach rekompensaty abonamentowej, jedynie 130 mln zł trafiło do Polskiego Radia. - Jak większość rządowa da mniej pieniędzy, to będzie ich mniej. Czasy prosperity skończyły się, więc tych środków na media dawniej zwanych publicznymi będzie coraz mniej - mówił w rozmowie z Wirtualnymi Mediami Robert Kwiatowski, były prezes TVP.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo 2020 był przełomem dla polskich stacji radiowych. I krytyczny dla "Trójki"
Więcej o: