Władimir Putin: "Zachód próbuje nas odciąć. To nierealne". Wytknął wysoką inflację

- Zdajemy sobie sprawę z przewagi technologicznej w gospodarkach rozwiniętych. Próbuje się nas odciąć od tego obszaru, ale we współczesnym świecie jest to po prostu nierealne - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Wytknął zachodnim gospodarkom wysoką inflację, a zamrożenie aktywów na setki mld dolarów nazwał "kradzieżą".

Władimir Putin uczestniczył w czwartek w Euroazjatyckim Forum Ekonomicznym. Podczas wideokonferencji nawiązał do sankcji nakładanych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.

"Zachód sam sobie szkodzi". Putin o sankcjach na Rosję

Putin powiedział, że Zachód nie jest w stanie odizolować Rosji. - Zdajemy sobie sprawę z ogromnej przewagi technologicznej w gospodarkach rozwiniętych. Nie zamierzamy od tego uciekać. Próbuje się nas odciąć od tego obszaru, ale we współczesnym świecie jest to po prostu nierealne. To jest niemożliwe. Jeśli nie odgrodzimy się murem, nikt nie będzie w stanie odizolować takiego kraju jak Rosja - mówił prezydent Rosji, którego słowa cytowane są w rządowym komunikacie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podkreślił przy tym, że Zachód sam sobie szkodzi, próbując izolować Rosję. - Mówiąc nie tylko o Rosji, ale także o naszych partnerach w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i ogólnie o całym świecie - to jest całkowicie niewykonalne. Co więcej, ci, którzy starają się tego dokonać, najbardziej szkodzą sobie - wskazał.

Władimir Putin pogrąża RosjęGospodarka Rosji z największym spadkiem od 1994 roku. Przez sankcje

Władimir Putin o inflacji na Zachodzie i mrożeniu rosyjskich aktywów. "Kradzież"

Władimir Putin wytknął zachodnim rozwiniętym gospodarkom, że mają "najwyższą inflację od 40 lat, rośnie bezrobocie, pękają łańcuchy logistyczne, a w tak wrażliwych obszarach, jak żywność, narastają globalne kryzysy".

Władimir Putin - zdjęcie archiwalnePutin odpowiada Zachodowi. Podpisał dekret o sankcjach odwetowych

Zachód zamroził dotychczas ok. 300 mld dolarów aktywów rosyjskiego banku centralnego, natomiast Unia Europejska zamroziła aktywa o wartości ok. 23 mld euro. Władimir Putin podczas wideokonferencji nazwał to "kradzieżą". Podkreślił, że Rosja będzie się rozwijać. - Ale nadal będziemy korzystać z importu w tych obszarach, w których jesteśmy do tego zmuszeni - dodał.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania
Więcej o: