Bon turystyczny pierwotnie obowiązywał do końca marca 2022 roku, jednak z powodu pandemii został przedłużony. Prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, wydłużając termin do 30 września 2022 roku.
W ustawie wprowadzającej bon turystyczny jest zapis, zgodnie z którym przysługuje on na każde dziecko do 18. roku życia, na które wypłacane jest świadczenie 500 plus. Kluczowa jest tu data 31 grudnia 2021 r. - jeśli rodzic złożył wniosek o 500 Plus na dziecko urodzone w listopadzie lub grudniu 2021 r. i świadczenie zostało przyznane, ma także prawo do bonu turystycznego - wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
"To zakład zajmuje się obsługą programu. Jeśli 500 plus zostało przyznane dopiero w tym roku, na takie dziecko bon może nie zostać już wygenerowany. To nie znaczy, że szanse na niego przepadły. Jest sposób na to, by go otrzymać. Kluczowy jest jeden termin" - zauważa "Fakt".
Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dziennik wyjaśnia, że jeśli rodzic złożył wniosek o 500 plus w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka, wtedy prawo do świadczenia przyznawane jest od dnia narodzin. To już daje podstawę, by otrzymać bon turystyczny.
- W okresie do dnia 31.12.2021 r. takie osoby mogą mieć przyznane prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego, pomimo że wniosek został złożony już po 01.01.2022 r. a w konsekwencji - mogą być beneficjentami bonu turystycznego - powiedział Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej w rozmowie z "Faktem". Jak czytamy dalej, bon turystyczny mimo wszystko może nie pojawić się na PUE ZUS. W takiej sytuacji trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej, Departamentu Polskiego Bonu Turystycznego. Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel.
Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
Bon turystyczny możemy zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz.
Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest jednak sporo. Wśród nich są m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina