Cena KPO? Śmieciówki mają zostać ozusowane. Wypłaty niższe nawet o kilkaset złotych

Jednym z warunków otrzymania środków z Krajowego Planu Odbudowy ma być ozusowanie umów cywilno-prawnych. Jeśli rząd nie zabezpieczy interesów pracowników, ich pensje mogą spaść nawet o kilkaset złotych. Business Insider wylicza, ile mogą stracić Polacy.

Polski rynek pracy jest zderegulowany Na umowach cywilnoprawnych w Polsce pracuje nawet milion osób, a w grupie wiekowej 18-24 lat, aż 60 proc. osób pracuje na tzw. śmieciówkach. Mimo rosnącej w 2020 roku aktywności ekonomicznej liczba osób odprowadzających składki spadła rok do roku o 243 tys. PiS zapowiadał, że umowy te zostaną ozusowane przy okazji Polskiego Ładu. Temat ucichł, a teraz wrócił przy naciskach Komisji Europejskiej w sprawie KPO. 

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

Ozusowanie umów cywilnoprawnych. 

W czwartek podczas obrad Sejmu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rządowi udało się wynegocjować porozumienie w sprawie wypłaty środków z Funduszu Odbudowy. Polska ustaliła z Komisją Europejską tzw. kamienie milowe, które są kluczowe w KPO. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", jednym z nich jest ozusowanie umów cywilno-prawnych. Źródło "DGP" donosi, że PiS chce się jakoś wykręcić z tego elementu umowy lub wprowadzić go z opóźnieniem w 2024 roku. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Na razie nie są znane inne szczegóły porozumienia z KE. Ale jeśli rząd nie zabezpieczy interesów pracowników, istnieje ryzyko, że pracodawcy przerzucą na nich koszty ozusowania. To oznaczałoby natomiast spadek pensji, nawet o kilkaset złotych miesięcznie. W zamian Polacy będą jednak mogli liczyć na wyższe emerytury. O ile dokładnie? Takie wyliczenia przeprowadził dla Business Insidera główny ekonomista Federacji Pracodawców Polskich Łukasz Kozłowski. 

O ile zmniejszą się pensje?

Jak zauważa Kozłowski, niewiele zmieni się dla mniej zarabiających. Umowy zlecenie na kwotę mniejszą niż minimalna są oskładkowane. ZUS będzie rósł jednak powyżej tej kwoty proporcjonalnie do zarobków:

  • 3 zł brutto bez oskładkowania i z oskładkowaniem to wciąż 2423 zł
  • 5 tys. zł bez oskładkowania to 4242 zł, a z ZUS 4038 zł - różnica wynosi -204 zł
  • 10 tys. zł bez oskładkowania to 8792 zł, a z ZUS 8075 zł - różnica wynosi -716 zł
  • 15 tys. zł bez oskładkowania to 12 498 zł, a z ZUS 11 608 zł - różnica wynosi -890 zł

Oskładkowanie oznacza jednak wyraźnie większą emeryturę. Bez oskładkowanie, niezależnie od zarobków wypłata będzie wynosiła 1433 zł. Emerytura przy oskładkowaniu wzrośnie do:

  • 2388 zł przy 5 tys. zł brutto - to więcej o 950 zł
  • 4776 zł przy 10 tys. zł brutto - to więcej o 3338 zł
  • 7163 zł przy 15 tys. zł brutto - to więcej o 5726 zł  

"Wyliczenia oparto na 40-letnim okresie pracy i przejściu na emeryturę w wieku 65 lat. Nie uwzględnia przy tym waloryzacji kapitału. Przy pełnej symulacji kwota wyszłaby zatem jeszcze wyższa" - zwraca uwagę BI.

Więcej o: