Czy 29 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte? Kiedy niedziela handlowa?

Czy 29 maja to niedziela handlowa? Czy można dziś zrobić zakupy? Kiedy niedziele handlowa? Odpowiadamy.

Zakaz handluniedzielę obowiązuje od pięciu lat. Początkowo przepisy działały tylko częściowo i niehandlowa była jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, aż do momentu, gdy większość sklepów musi być zamknięta w każdą niedzielę. Od 2020 roku ustawa przewiduje w roku tylko siedem niedziel, gdy każdy może swobodnie prowadzić handel.

Czy 29 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

29 maja to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe są zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Dziś otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. W związku z tym w niedzielę mogą być otwarte niektóre sklepy Żabka, które opierają się na franczyzie.

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedziele niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów. 

Kiedy niedziela handlowa?

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: