Iran. Gwardia Rewolucyjna przejęła greckie tankowce. Odwet za zatrzymanie Pegasa

Iran przechwycił dwa greckie tankowce w Zatoce Perskiej - podały irańskie media. Wcześniej Teheran zapowiadał odwet po zajęciu tankowca z irańską ropą w pobliżu greckiej wyspy Eubea.

Gwardia Rewolucyjna Iranu podała, że greckie jednostki zostały przechwycone za naruszenie prawa na wodach Zatoki. Władze Grecji zgłosiły oficjalny protest i uznały ruch Teheranu za piractwo. Wezwały też do natychmiastowego uwolnienia statków.

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu? Nowy program Gazeta.pl

Greckie tankowce przejęte, Iran wziął zakładników

Grecki minister spraw zagranicznych powiedział, że irański helikopter marynarki wojennej wylądował na greckiej jednostce Delta Poseidon. Tankowiec płynął po wodach międzynarodowych, 22 mile od wybrzeży Iranu. Załoga została pojmana, wśród zakładników znalazło się dwóch obywateli Grecji - podaje voanews.com.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

To samo miało stać się na drugim z tankowców, którego nazwa nie została podana. Grecki minister poinformował, że działanie Irańczyków pogwałciło międzynarodowe przepisy, co zostało przekazane sojusznikom Grecji. Złożono również skargę do irańskiego ambasadora w Atenach

Delta Tankers nie wydało oświadczenie w sprawie. Dziennikarze również nie zdołali skontaktować się z przedstawicielami firmy. 

Iran przejął greckie tankowce w ramach odwetu

W kwietniu greckie władze skonfiskowały tankowiec Pegas pod banderą irańską z 19 Rosjanami na pokładzie w ramach unijnych sankcji. Amerykanie przejęli potem ładunek ropy i mają przesłać go do Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie Pegas został uwolniony.

W środę Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje na Iran za przemyt ropy i pranie brudnych pieniędzy w porozumieniu z Rosją, z pominięciem embarga.

Więcej o: