Rosjanie kradną metal z Mariupola. 3 tysiące ton tylko w jednym transporcie. Ukraina apeluje do ONZ

Ludmiła Denisowa poinformowała na Telegramie, że Rosjanie wywieźli z Mariupola 3 tys. ton stali. Zgromadzone w mieście zapasy są jednak dużo większe i warte setki milionów dolarów. Denisowa pisze, że to pogwałcenie międzynarodowych konwencji i zaapelowała do ONZ w tej sprawie.

Mariupol został niemal doszczętnie zniszczony przez Rosję. Zdemolowane miasto było jednak ważnym portem. Rosjanie jednak na tym nie poprzestali. Kradną zapasy stali z Mariupola - napisała na Telegramie  komisarz Rady Najwyższe Ukrainy ds. praw człowieka Ludmiła Denisowa. Jak poinformowała, Ukraina zgromadziła w mieście 200 tys. ton wyrobów metalowych, które są warte 170 mln dolarów. 

Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu? Nowy program Gazeta.pl

Rosjanie rozkradają Mariupol, Ukraina mówi o łamaniu międzynarodowych konwencji

Denisowa przekazał, że tylko pierwszym statkiem z Mariupola do Rostowa nad Donem Rosjanie przewożą 3 tys. ton metali. Okupanci według jej informacji rozpoczęli też odnowę połączenia kolejowego między Mariupolem a Wołnowachą, dzięki czemu będą mogli skuteczniej transportować skradzione materiały.

Swoimi działaniami okupant narusza IV Konwencję Genewską z 1949 r. o ochronie osób cywilnych w czasie wojny i art. 8 Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego

- napisała Denisowa. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W związku z tym komisarz zwróciła się do Komisji Śledczej ONZ ds. Naruszeń Praw Człowieka podczas inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Chce, by zarzuty te zostały wzięte pod uwagę w sprawach popełnionych przez Rosjan zbrodni wojennych oraz łamaniu praw człowieka.

Rosja kradnie ukraińskie zboże

To nie pierwsza kradzież Rosjan. Na początku maja ukraińskie władze oskarżały Rosję o przejmowanie zbóż na okupowanych terenach. Według Ukrainy, może to wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Wojna już od kilku tygodni podbija i tak rosnące ceny zbóż na światowych rynkach. Ukraina i Rosja to znaczący producenci m.in. pszenicy, kukurydzy i roślin oleistych, jak słonecznik.

Więcej o: